Přeskočit na obsah

Plán rušit drahá lůžka v nemocnicích se zadrhl

PLZEŇ Dramatický úbytek nemocničních lůžek akutní, tedy personálně i finančně náročné péče v regionu. Tak bylo možné si vyložit plán ministra Leoše Hegera v souvislosti se skutečností, že Plzeňský kraj má mimo Prahu největší počet akutních lůžek v přepočtu na obyvatele. Rušení či jejich "předělání" na personálně méně zajištěné a tedy levnější postele následné péče je však zatím jen kosmetické.

Kraj podle hejtmana Milana Chovance dosud k razantní redukci nepřistupuje. "Akutních lůžek ubude zhruba stovka, z toho 80 se jich oproti plánu škrtne v dokončované klatovské nemocnici," uvedl Milan Chovanec.

"Zděsilo nás vyjádření ministra, že při snížení počtu o deset tisíc lůžek by jich mělo ve fakultních nemocnicích ubýt jen 840 a tedy přes devět tisíc v krajských a soukromých zařízeních," dodal hejtman.

Chovanec nicméně zdůraznil, že na razanci při přípravě rušení lůžek nyní ubrala Všeobecná zdravotní pojišťovna. "Pokud si však VZP pro příští rok objedná méně péče a ubudeli tak peněz, bude muset k omezení péče dojít. Vize pojišťovny je minimalizovat ji ve Stodě a v Rokycanech. My si to nemyslíme a chceme diskutovat s okresy a obcemi," řekl hejtman. "Po červnovém zastupitelstvu rozhodneme, co dál," dodal.

Právě ze statistik VZP o počtu akutních lůžek vyplývá, že Plzeňský kraj je v tomto ohledu vysoko nad tuzemským průměrem. Na jednu postel tu připadá rovných 200 lidí. Třeba ve Středočeském kraji vychází na lůžko 271 lidí. Ve středních Čechách sice tenhle handicap může vynahradit blízkost Prahy, to se však nedá říci třeba o Pardubickém kraji, kde připadá na jedno akutní lůžko 254 lidí.

Kraj, v jehož režii má podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera optimalizace lůžek probíhat, dokončuje pro ministerstvo zdravotnictví analýzu všech šesti krajských nemocnic. Ty mají letos vykázat ztrátu kolem 170 milionů korun. A právě peníze, tedy jejich úspora, jsou důvodem rušení dražších lůžek.

Velkou pomoc si v tomto ohledu zatím nemůže Heger slibovat ani od největšího zdravotnického zařízení v regionu - Fakultní nemocnice v Plzni. Ta má 1 600 akutních lůžek, jejichž škrtání není ředitelka Jaroslava Kunová nakloněna. Je rozhodnuta snížit počet o třicet postelí na kožní a třicet na infekční klinice.

Pouze kosmetické omezení péče vysvětluje tím, že vytíženost akutních lůžek je zde mnohem vyšší než v krajských nemocnicích. "Je to 75 procent," zdůraznila Kunová. Z krajských nemocnic je na tom nejhůře klatovská s 57 procenty.

Jitka Šrámková, s přispěním ČTK

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…