Plán KDU omezující potraty Julínek nezná, expert mluví o tmářství
Návrhy, které mají podle KDU-ČSL zpřísnit provádění potratů, narazily na odpor opozice i koaličních partnerů. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) požadavky detailně nezná a nehodlá je komentovat. Křesťanské demokraty ale kritizoval za to, že mu během přípravy věcného záměru zákona upravující mimo jiné i umělé přerušení těhotenství nebyli schopni oficiálně předložit své plány. Zná je prý jen z médií, ve středu se o nich na vládě okrajově zmínil lidovecký ministr bez portfeje Cyril Svoboda.
Zdravotnický expert KDU-ČSL Jiří Carbol chce podle MfD prosadit, aby pro provedení interrupce bylo nutné vyjádření otce. Bez souhlasu rodičů by mohla dívka podstoupit potrat až od 18 let, zatímco nynější úprava to umožňuje šestnáctiletým. Zkrátit by se měly i lhůty, do nichž by mohli lékaři graviditu ukončit. Šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa řekl, že tyto návrhy nezná a neví, zda Carbol tlumočil své názory nebo zdravotnické komise KDU-ČSL. "Budeme o tom každopádně ještě mluvit," dodal. Zveřejněné požadavky odmítli někteří poslanci ODS a ČSSD, liberální přístup hájí zelení, zásadně proti jsou odborníci.
Prosazení Carbolových návrhů by podle šéfa České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka znamenalo návrat o desítky let zpět. "Je to naprosté tmářství, naštěstí ti, co to prosazují, reprezentují okrajovou část české populace a snad návrh nemá šanci na to, aby prošel," řekl Dvořák ČTK.
Julínek uvedl, že při dosavadních jednáních mu Carbol žádné návrhy nepředložil. "Já z něj nebyl schopen vylomit slovo," uvedl. Lidovci se podle ministra až teď vzpamatovali a uvědomili si, že potraty jsou jejich volebním evergreenem. "Nebudu reagovat na něco, co jsem si přečetl v novinách," řekl novinářům Julínek, který dnes o interrupcích či umělém oplodnění jednal s předsedou České biskupské konference Janem Graubnerem.
Jeden z nejvyšších představitelů katolické církve v zemi uvedl, že je realista. "Je mi jasné, že společnosti nemůžeme vnucovat náš názor. Jde nám o tom, aby se nezhoršil stav oproti dnešní praxi," uvedl Graubner. Ocenil, že s ním ministr o obavách křesťanské veřejnosti mluvil. Carbolův návrh, aby otec nebyl vylučován při rozhodování o interrupci, se mu zamlouvá. "Muž a žena patří k sobě," soudí olomoucký arcibiskup.
S Julínkem se shodli v tom, že je nutné zpřísnit zacházení s embryi, Graubner hovořil i o omezení počtu vajíček při umělém oplodnění. "Lze dojít k rozumné regulaci," reagoval ministr.
Julínkův úřad nepočítá ani s větší liberalizací interrupcí, ani nemluví o zpřísnění - důraz klade na osvětu, prevenci, větší informovanost. Lékaři by měli ženy více upozorňovat na možná rizika zákroku a jiné alternativy, které má. Potrat stejně jako asistovaná reprodukce má být až tou poslední možností, uvedla Julínkova náměstkyně Markéta Hellerová.
Julínek už kvůli nesouhlasu lidovců ustoupil od toho, aby mohla asistovanou reprodukci absolvovat i žena bez partnera a na potrat mohly jít také cizinky. Pokud by ženy musely při žádosti o interrupci předkládat vyjádření otce, neumí si Dvořák představit řešení situace, kdy by otec nebyl znám. Ženy by byly podle něj uváděny do neřešitelné situace, musely by zákon obcházet výmysly a fingovanými podpisy. "Nerozebíral bych jednotlivé části návrhu, je to celé tmářství. Jakkoli mám úctu ke všem náboženstvím, včetně křesťanského, nelze toto považovat za rozumně míněné návrhy," prohlásil Dvořák. Zpřísňování podmínek pro potrat není podle odborníků světový trend, i když například v sousedním Polsku jsou potraty výrazně omezeny. V různých zemích jsou různá omezení, ale celosvětová tendence je k liberalizaci a osvětě, to je také cesta, jak počty potratů snížit, tvrdí Dvořák.
"Návrh lidovců je krokem zpět a lze ho srovnat s upřením volebního práva ženám," uvedl v tiskovém prohlášení místopředseda zdravotního výboru sněmovny a člen koaliční komise ke zdravotnictví za ODS Boris Šťastný. Dodal, že nic takového nepřipustí. Při jednání koalice navíc podle něj lidovci ani nic takového nenavrhovali a chtěli pouze to, aby se neměnila současná právní úprava potratů.
Návrh, o němž mluvil Carbol, důrazně odmítla také stínová ministryně pro ženu a rodinu Anna Čurdová z ČSSD. "Právo žen vyměnit za reformy zdravotnictví, to je obchod, který si nejspíše představují lidovečtí poslanci jako klíčový prvek svých programových priorit," tvrdí opoziční politička.
Počet potratů v České republice klesá, zejména v souvislosti s nárůstem počtu uživatelek antikoncepce a větší informovaností. V roce 1970 se v Česku narodilo téměř 148.000 dětí a bylo provedeno 72.000 potratů. Loni se narodilo přes 114.000 dětí, uměle ukončeno bylo 25.414 těhotenství.
Zdroj: ČTK