Plán dotací VZP: Pět miliard tajně pro supercentra
K pětimiliardovému navýšení plateb došlo v druhé polovině roku 2008, když velké státní a krajské nemocnice začaly zřizovat nákladná onkologická, traumatologická a kardiologická centra.
O budování center rozhodl tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který však nikdy nemluvil o tom, kdo bude centra využívající nejdražší přístroje, materiál a léky financovat.
Neprůhledné přesuny peněz ve zdravotnictví se podařilo odhalit až se čtyřletým zpožděním díky úniku dat z největší zdravotní pojišťovny VZP. Odpovědné instituce se totiž snažily zvýšení útraty za supercentra utajit.
Dvacet elitních nemocnic
Největší pojišťovna léta skrývá, jak utrácí peníze vybrané od daňových pokladníků. Aktuálně.cz se podařilo neoficiálně získat dokumenty, jak se přidělovaly dotace nemocnicím v letech 2007 až 2009.
Vyplývá z nich, že VZP dělí nemocnice na tři kategorie. Elitní nemocnice inkasují každým rokem víc peněz, ostatní se buď musí spokojit se stále stejnou úrovní plateb, anebo mlčky připustit útlum.
Dokazují to finanční přesuny z období, kdy byl ministrem Julínek a šéfem správní rady VZP jeho náměstek Marek Šnajdr.
Všeobecná zdravotní pojišťovna tehdy zvýšila celkové dotace nemocnicím o patnáct procent, prakticky všechny peníze ale inkasovalo bez výběrového řízení čtrnáct státních a šest krajských nemocnic.
O supercentrech se nemluví
Všeobecná zdravotní pojišťovna zmíněná fakta od počátku tajila. Na oficiální dotaz Aktuálně.cz z února 2009, proč údaje Českého statistického úřadu prozrazují neobvyklý nárůst dotací pro nemocnice, odpověděl jménem pojišťovny ředitel odboru pojistného Tomáš Červinka: "Změna trendu je i pro nás překvapivá, vysvětlení budeme mít, až vyúčtujeme celý rok."
Červinka pouze nevyloučil hypotézu, že hlavním adresátem peněz byla specializovaná centra.
Utraceno bez kontroly
Před čtyřmi lety VZP mimořádně navýšila o pět miliard platby nemocnicím, ve stejné době vznikl v bilanci největší pojišťovny pětimiliardový deficit. Efektivitu investice do specializovaných center přitom zpochybňují předražené nákupy přístrojů, kterými na příkaz ministerstva zdravotnictví nemocnice svá centra vybavily.
Tři miliardy na vybavení onkologických a traumatologických center rozdělovalo ministerstvo v letech 2008 a 2009 z evropského Integrovaného operačního programu.
V nákupech pro supercentra se dají odhalit mimořádné případy předražených přístrojů. Nejnápadnější byl nákup tomografu Siemens Somatom AS64 ostravskou fakultní nemocnicí za 28,4 milionu korun. Tento přístroj je přitom k dostání za 12,5 milionu.
aktuálně. cz Petr Holub
Zdroj: aktuálně.cz