Přeskočit na obsah

Placení u doktora? Česko je 6. nejdražší zemí v Evropě

Když politické strany skládaly předvolební program, TOP 09, ke které patří ministr zdravotnictví Leoš Heger, slibovala větší placení u lékaře. "Spoluúčast pacienta bude růst každý rok zhruba o tři procenta. Přesáhnout by ale neměla hranici 25 procent všech nákladů na zdravotní péči," znělo z úst stranických expertů na zdravotnictví.

Stalo se. Plánují se vyšší poplatky za pobyt v nemocnici, platit se bude víc za léky. Bude připlácení za luxus. "Přitom už teď vydá český zaměstnanec na léčení dvacet procent z průměrné mzdy. Ať už formou povinných odvodů, nebo spoluúčasti," upozorňuje bývalý výkonný ředitel největší české pojišťovny a současný specialista Světové banky Jiří Němec.

Na hranici platební schopnosti

Čeští pacienti podle něj zaplatí za svou péči víc než většina evropských sousedů. Hůř už jsou na tom jen Němci, Francouzi, Maďaři, Belgičané a Portugalci. "Zdravotní péče jednoduše představuje významnou položku ve výdajích každého Čecha," řekl Němec.

Jeho názor podpořil také šéf Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera. Také podle něj se dostáváme na hranici "platební schopnosti" obyvatel. "Měli bychom přibrzdit. Zvlášť když není jisté, nakolik efektivně peníze ve zdravotnictví vynakládáme," podotkl.

Podle ministerstva zdravotnictví však stále určitý prostor existuje. Podle jejich dat totiž tvoří soukromé výdaje na péči "jen" 16,7 procenta, tedy asi 49 miliard korun. V jiných státech Evropy si přitom pacienti připlácejí až čtvrtinou.

TÝDEN

celý článek ZDE

Zdroj: TÝDEN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…