Písecká nemocnice má nejlepší diagnosticko-léčebnou péči v regionech EU
V praxi to znamená, že pokud se pacient dostane do písecké nemocnice s infarktem myokardu, mozkovou mrtvicí, zlomeninou krčku stehenní kosti nebo se zde žena rozhodne rodit, dostane se každému vysoce nadprůměrné péče.
„První příčka ve skupině středních nemocnic je opravdu v evropském měřítku umístění výjimečně prestižní. Stejně tak výjimečně dobrá zpráva je to pro příjemce služeb písecké nemocnice, její pacienty a klienty. Jedná se ale zároveň o velké ocenění práce zaměstnanců nemocnice – zdravotníků i dalšího personálu,“ uvedl ředitel Nemocnice Písek, a. s., Jiří Holan.
„Cena této prestižní záležitosti je o to větší v době, kdy managementy nemocnic České republiky dennodenně řeší, kde vzít na často základní léčebně diagnostické procesy finance od plátců, jak přesvědčit zdravotní pojišťovny o nových trendech a možnostech a zahrnout tyto do svých léčebných plánů. I přesto lze nalézt v Česku nemocnice, které v tomto systému poskytují špičkovou evropskou medicínu. Takovou dle odborníků Evropské unie Nemocnice Písek je,“ ocenil úspěch v hodnocení jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Nemocnice Písek, a. s., se jako nemocnice zapojená do procesů řízení kvality zdravotní péče, zúčastnila na jaře roku 2013 srovnávacího procesu s nemocnicemi Evropské unie. Vzhledem k tomu, že při řízení nemocnice je s velkou výhodou mít dispozici i zpětné vazby v širším než republikovém měřítku a obdobný projekt napříč EU ještě v historii neprobíhal, rozhodlo se vedení nemocnice do takového projektu zapojit.
Písecká nemocnice prošla v první fázi určitým předkolem uchazečů, ze kterých pak byla vybrána do vlastního mezinárodního projektu nazvaného DUQUe, financovaného Evropskou unií.
Tento projekt se zaměřil na sledování kvality realizované péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou, infarktem myokardu, zlomeninami krčku dolní končetiny a o rodičky.
Hodnotící kritéria umožňovala srovnání této poskytované péče ve zmíněných okruzích pacientů napříč sledovanými nemocnicemi v EU.
Hodnotila se například doba od prvního kontaktu pacienta či jeho okolí s nemocnicí do doby, kdy mu byla poskytnuta adekvátní léčba dle evropských standardů, vhodnost podávaných léčiv ke sledovaným diagnózám, vyšetřovací metody, jejich dostupnost a výtěžnost pro vyjmenované diagnózy a také délka hospitalizace i návaznost na rehabilitační doléčovací proces. Samozřejmě důležitým parametrem bylo přežití pacientů či míra invalidizace.
Celkem se projektu zúčastnilo 240 nemocnic (30 z každého státu) EU. Vedle zastoupení institucí z České republiky měla své nemocnice v hodnocení Francie, dále pak Německo, Polsko, Portugalsko, Španělsko, Turecko a Velká Británie. Do DUGUe projektu byly zapojeny universitní nemocnice, krajské nemocnice a nemocnice regionální. Z každé zúčastněné nemocnice byla sbírána data od 30 po sobě jdoucích pacientů, kteří splňovali podmínky zařazení do studie. Nemocnice tímto hodnocením postoupila i do další části studie DUQUe, která v této chvíli dále probíhá.
V Nemocnici Písek, a. s., jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj, je ročně hospitalizováno 11 500 pacientů. Lékaři zde provedou více než 10 tisíc operačních zákroků a téměř 186 tisíc ambulantních vyšetření. Loni se zde narodilo 838 dětí.
Nemocnice má 742 zaměstnanců a je tedy také jedním z největších zaměstnavatelů v regionu.
V letech 2008-2012 nemocnice proinvestovala celkem 275,5 milionu korun.
Zdroj: