Pfizer převezme Wyeth - Očima analytika
Největší farmaceutická společnost na světě Pfizer včera oznámila, že převezme svého rivala amerického výrobce léků Wyeth. Cena byla stanovena na 68 miliard dolarů, což je téměř 30procentní prémie oproti kurzu akcií před oznámením transakce. Ve farmaceutickém sektoru tak proběhne největší akvizice za posledních pět let.
Hlavním cílem tohoto spojení je úspora výdajů za obchod a marketing, snaha o zefektivnění v oblasti výzkumu a vývoje nových léků a především potřeba nahradit úbytek tržeb za léky, jimž v následujících letech skončí patentová ochrana.
Je velmi pravděpodobné, že výše zmíněné převzetí nenechá konkurenci v klidu. Takto gigantický obchod většinou spustí následnou vlnu fúzí a akvizic v sektoru. Farmaceutické společnosti totiž jako jedny z mála mají jak dostatek hotovosti, tak i přístup k bankovním úvěrům. Co jim však chybí, jsou nové léky.
Současná situace je tak pro ně ideální příležitostí zkonsolidovat se a díky úbytku konkurence získat i větší podíl na trhu, neboť obvykle platí, že kdo krizi přežije, vyjde z ní silnější.
Farmaceutický obr Pfizer, který vyrábí známou modrou pilulku Viagra, se připravuje na horší časy. Za 68 miliard dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) pohltí svého konkurenta Wyeth. A horší časy dorazí hned na Nový rok 2011, kdy firma na americkém trhu přijde o dvanáct miliard dolarů z prodeje preparátu proti vysokému cholesterolu Lipitor.
Ten zatím v USA chrání před útokem výrobců levnějších léčiv patentová ochrana. Jakmile vyprší, vytáhnou konkurenti Pfizeru ze zásuvek připravené návody na výrobu kopií lipitoru a zaplaví jimi trh. Od spojení Pfizeru a Wyethu si vedení obou společností slibuje překonání "postpatentového" období.
Stejně jako Pfizer čeká na explozi časované "patentové" bomby také Wyeth, který Američany zásobuje například populárním antidepresivem Effexor XR - to se v roce 2006 umístilo na šestém místě mezi nejpředepisovanějšími léky proti depresivním stavům v USA.
Ani jedné firmě se nepodařilo za tyto preparáty vymyslet náhradu, která by alespoň částečně zacelila ránu v příjmech po uvolnění lipitoru nebo effexoru.
"Pfizer ročně utrácí 7,5 miliardy dolarů za výzkum, ale nepřišel s ničím novým. Kdyby tomu tak nebylo, nemusel by teď koupovat Wyeth," řekl agentuře Bloomberg Michael Krensavage, kterého časopis Forbes označil za nejlepšího poradce v oblasti akcií farmaceutických firem. S financováním obří transakce pomůže konsorcium pěti bank - Bank of America, Barclays, Citigroup, Goldman Sachs a JPMorgan Chase půjčí dohromady 22,5miliardy dolarů. Tyto peníze jsou však podmíněny příznivým hodnocením, které si musí Pfizer od ratingových firem udržet. Jinak o půjčku přijde.
Dalších 22,5 miliardy odvede Pfizer v hotovosti a zbylých 23 miliard zaplatí ve formě akcií. Akcionáři Wyethu díky tomu získají ve společném podniku zhruba 16procentní balík.
Pfizer má s kupováním svých konkurentů bohaté zkušenosti - lék Lipitor získal v roce 2001 pohlcením firmy Warner- Lambert Co. Preparáty proti bolesti Celebrex a Bextra "vyženil" o dva roky později od Pharmacia Corp.
Do této akvizice však Pfizer nejde v nejlepší kondici. Jeho čistý zisk se v posledním čtvrtletí minulého roku propadl o více než 90 procent. Zatímco od října do prosince 2007 vedení firmy akcionáře potěšilo příjmem 2,72 miliardy dolarů, loni za stejné období vydělalo jen 226 milionů dolarů (zhruba 5,8 miliardy korun).
Vedení společnosti již oznámilo, že kvůli mizerným výsledkům o práci přijde zhruba desetina z více než 85 tisíc zaměstnanců, majitelé akcií také nedostanou tak tučnou dividendu, na jakou byli zvyklí z minulých let.
Zdroj: Mladá Fronta DNES