Přeskočit na obsah

Pfizer a J&J ukončily vývoj léku proti Alzheimerově chorobě

V jednom z nich byl lék podáván pacientům s mírnou až středně těžkou formou Alzheimerovy choroby, avšak v porovnání s placebem nepřinesl lepší výsledky. Již na konci července přitom společnosti oznámily, že prostředek neuspěl ani v dalším klinickém testu. Lék proto firmy nebudou podrobovat dalším testům.

Do vývoje prostředku bapineuzumab přitom investovaly značné sumy. Johnson & Johnson v roce 2009 souhlasil s tím, že do něj vloží až 1,5 miliardy dolarů.

Podle agentury Reuters se nyní pozornost upře na vývoj přípravku solanezumab společnosti Eli Lilly, i když i u něj je prý pravděpodobnost úspěchu poměrně malá.

Alzheimerova choroba, která ovlivňuje paměť, chování i schopnost provádět běžné úkony, je nejčastější formou demence. Tou na světě podle odhadů trpí 36 milionů lidí. Účinný lék proti onemocnění by jeho výrobci mohl podle odborníků přinést miliardy dolarů.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…