Petice vyzývá ministra k zachování krizového centra
Petice pražských psychiatrů a dalších odborníků i laiků vyzvala ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby našel řešení, které by umožnilo fungování Centra krizové intervence v pražských Bohnicích v původním rozsahu. ČTK o tom dnes informovala lékařka pražské psychiatrické ambulance v Praze 9 - Střížkově Marcela Antončíková.
Psychiatrická léčebna Bohnice zrušila od června kvůli nedostatku peněz noční poradnu a lůžkové oddělení střediska. Podle primátora Pavla Béma bylo rozhodnutí ředitele léčebny Ivana Davida nekoncepční, nepromyšlené a nezodpovědné. Město se zatím rozhodlo poskytovat služby tohoto státního zařízení svou příspěvkovou organizací, ode dneška tak nabízí Pražanům nepřetržitý provoz středisko RIAPS v Chelčického ulici v Praze 3. Davida kritizovali i mnozí psychiatři.
Ředitel léčebny David naznačil, že jde v podstatě o spor psychiatrie klasické a komunitní, zhruba řečeno stoupenců psychiatrických léčeben a zastánců léčby pacienta v jeho přirozeném prostředí. Antončíková s tím ale nesouhlasí. Udivuje ji také, že mnozí tento názor vzali za bernou minci.
"Když to celé začalo mít tu interpretaci, že tedy jde o spory mezi tou komunitní partou psychiatrů a tou, která je jakoby nekomunitní, nebo že je to vůbec o systému nazírání péče, to mi přišlo tak absurdní, že jsem oslovila kolegy, kteří dělají v pražských ambulancích, jestli máme ten názor shodný, že nám vlastně to zařízení bude chybět, a hlavně tedy ten non-stop provoz. A protože jsem se setkala se samými kladnými ohlasy, tak jsem se rozhodla v tom červnu, že tu petici zorganizuji," řekla dnes ČTK Antončíková.
Centrum krizové intervence bylo unikátní zařízení především pro psychotiky. Nabízelo pacientům linku důvěry, ambulantní individuální psychoterapii a také umožňovalo pětidenní hospitalizaci bez uvedení totožnosti. Psychiatr Martin Jarolímek již dříve médiím řekl, že se obává, že v Bohnicích zanikne jediné krizové intervenční centrum pro schizofreniky v Praze. Pražský RIAPS je podle něj pro neurotické pacienty.
"Rádi bychom ponechali stranou polemiku nad termínem 'ekonomické ztráty', který vnímáme jako relativní. Chtěli bychom poukázat především na neudržitelnost systému, ve kterém je dostupnost bezprostřední pomoci při tělesných obtížích považována za samozřejmost, zatímco v případě obtíží psychického charakteru žádná síť těchto služeb neexistuje," uvedla Antončíková. Petici podpořila například sexuoložka Hana Fifková či psychiatr Jan Cimický.
Zdroj: ČTK