Přeskočit na obsah

Personál některých nemocnic obtěžují bezdomovci

Nejen radnice, ale i vedení některých nemocnic řeší problémy s bezdomovci; stává se, že tito lidé zdržují personál a obtěžují pacienty. Jde hlavně o nemocnice ležící v centrech měst. Lidé bez domova při hledání úkrytu před nepřízní počasí v řadě případů zneužívají systému zdravotní péče. „Nejčastější problém s bezdomovci spočívá v tom, že se nechávají dopravit do nemocnice sanitkou záchranné služby a zveličují, nebo dokonce předstírají zdravotní potíže, aby se mohli zahřát, napít nebo najíst. Jejich vyšetření a jednání s nimi v těchto případech lékaře časově zatěžuje,“ uvedla Hana Vránová, mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Na druhou stranu však poznamenala, že ve většině případů nejsou agresivní a akceptují, pokud lékař konstatuje, že není důvod pro jejich hospitalizaci. „Pokud je důvod pro hospitalizaci, zachází se s nimi jako s ostatními pacienty. Součástí přijetí do nemocnice je důkladná očista,“ dodala Vránová s tím, že přesnou statistiku o počtu bezdomovců, kteří zneužívají zdravotní péči, nevedou. Ti se stahují převážně do nemocnic, které jsou v bezprostřední blízkosti center měst. „Zásadní problém s bezdomovci jsme nezaznamenali. Důvodem může být to, že jsme nemocnice poměrně vzdálená od centra města, kde se bezdomovci většinou pohybují,“ míní mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

V některých nemocnicích však došlo již i k potyčkám mezi personálem nemocnice a bezdomovci. Zkušenosti má v tomto směru například údržbář Jihlavské nemocnice Josef Ryšavý. V Jihlavském deníku popsal svoji reakci na volání o pomoc: „Vyběhl jsem po schodech nahoru a viděl, jak bezdomovec kope vrátnou. Skočil jsem po něm a svalil ho na zem. Dal jsem mu kravatu a držel ho do té doby, dokud nepřijela policie.“

V Jihlavské nemocnici mají zkušenosti také s tím, že si bezdomovci na veřejných toaletách perou své prádlo nebo pod vlivem alkoholu polehávají na lavičkách či ve skrytých zákoutích. Někteří členové personálu by rádi v nemocnici viděli bezpečnostní službu. „O pomoc žádáme Policii ČR, ta se snaží, bohužel však nemá takové možnosti, aby tady preventivně hlídkovala. Služeb bezpečnostní agentury nevyužíváme, protože by to bylo velmi nákladné a problémy s bezdomovci jsou nárazové,“ uvedla pro Jihlavský deník mluvčí nemocnice Veronika Pysková.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené