Přeskočit na obsah

Peníze ze zdravotního pojištění patří jen na péči

V posledních dnech běží místy až velmi emotivní diskuse na téma financování zdravotní péče v Česku. Rozbuškou se stala úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví, která u nás – ambulantních specialistů – snížila úhrady práce o dvě procenta.

Regulační limity na předpis léků přitvrdila natolik, že pokutu z jejich překročení, která nám může vzít dalších až 15 procent finančních prostředků, mohou čekat téměř tři čtvrtiny lékařů. Zohledníme-li změny i v dalších vyhláškách, které některým oborům ukrojily až 25 procent financí, je jisté, že zdravotnická zařízení mají z vůle ministerstva problém. A místy i velmi vážný, klesnou-li úhrady až na 58 procent. To je přece opravdu hodně.

K tomu je třeba započítat neustálý nárůst nákladů. Inflaci, ceny energií, nárůst DPH, ale i položky, u nichž je jisté, že znamenají další výdaje a přitom se zdravotní péčí nesouvisí – jen odsají peníze jinam.

Typickým příkladem je povinné předepisování receptů elektronicky, což odsouhlasil náš parlament před týdnem.

Zmíněné faktory učinily podmínky pro poskytování ambulantní specializované péče nejhoršími za posledních 18 let. Dokonce horšími než v roce 2006, kdy se proti nim masivně protestovalo. A nic na tom nezmění ujišťování ze strany ministerstva, že za méně peněz lze získat stejně, nebo i více.

Stále věřím, že vedení resortu změní postoj a bude své rozhodnutí korigovat. Už také proto, že existuje spousta důvodů se domnívat, že rozhodnutí o krácení výdajů na zdravotní péči nemá až tak úplně ekonomické důvody.

Výdaje na léky na předpis od roku 2005 trvale klesají (jen v roce 2011 meziročně klesly o 0,6 procenta), a není tedy důvod přitvrzovat regulační limity. Také v úhradách výkonů nejde z pohledu státu o moc.

Za minimální úspěch budeme považovat, pokud nám ministerstvo na naši péči přidá jen 0,31 procenta částky, kterou plánuje letos vydat v rámci všeobecného zdravotního pojištění. A rezervy jistě jsou a úředníci je vidí. Nechalo přece zdravotní pojišťovny, aby si pro letošek naplánovaly nárůst režijních výdajů o 2,7 procenta.

S vedením resortu i zdravotními pojišťovnami budeme jednat dnes. Doufáme v pozitivní výsledek. Pokud však ministerstvo parametry financování zdravotní péče pro rok 2013 nezmění, protestovat bude nutné.

V tom případě prosím občany o pochopení a toleranci. Nejde o naše platy, jde o peníze na zdravotní péči. Jde i o možnost psát pacientům léky. Nejde tedy jen o nás, ale i o vás.

O autorovi: Zorjan Jojko předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…