Peníze za státní pojištěnce dostane VZP 25. ledna
Podle mluvčího VZP Roda současně hledá i další rezervy - jedná s poskytovateli o detailním nastavení péče, jednání jsou prý vstřícná. Pokračuje také v podpisu nových smluv, v některých případech se podařilo dojednat omezení péče.
Rod k takzvané předsunuté platbě upřesnil, že do systému půjdou celkem čtyři miliardy, z nich VZP očekává 2,6 miliardy. Zbytek dostanou zaměstnanecké pojišťovny, které sice o předčasnou platbu nežádaly, peníze se ale vždy posílají celému systému v rámci přerozdělení vybraného pojistného. Stejně jako VZP budou muset ostatní pojišťovny peníze vrátit.
"Předsunutou platbu budeme vracet ve dvou stejných splátkách, a to snížením platby od státu na prosinec 2013 a leden 2014, o to dostane VZP méně po přerozdělení," vysvětlil Rod.
Předsunutou platbu umožňuje zákon, požádat o ni může jen VZP, dostanou ji pak ale všechny pojišťovny. Pokud by kvůli finančním obtížím chtěla předsunutou platbu některá zaměstnanecká pojišťovna, musela by o ni požádat prostřednictvím VZP. Peníze by opět dostaly všechny pojišťovny.
Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková ČTK řekla, že žádná ze zaměstnaneckých a oborových pojišťoven nikdy o předsunutou platbu nežádala. VZP ji podle Roda naposledy obdržela v roce 2006 ve výši 3,8 miliardy.
K jednání o výši úhrad a smlouvách Rod řekl, že jsou podle něj velmi vstřícná. Hlavním cílem podle něj nalézt takové řešení, aby zdravotnická zařízení měla naprostou jistotu hrazení péče.
K 15. lednu byly podepsané smlouvy se 134 ze 151 poskytovatelů akutní lůžkové péče, což je 89 procent smluv. Sto procent smluv přitom bylo v akutní péči již podepsáno v krajích Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, kraji Vysočina a v Ústeckém s výjimkou Roudnice, kde ale už jednání spějí k podpisu.
V ostatní lůžkové péči, jako jsou hospice a následná péče, byly k 15. lednu podepsány smlouvy s 211 z 250 poskytovatelů, což je přes 84 procent. Sto procent smluv na tuto péči je podepsáno v krajích Libereckém, Královéhradeckém, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a kraji Vysočina.
Kde byla o rozsahu péče dohoda, jsou smlouvy na pět let. V řadě případů se podle Roda podařilo dohodnout na omezení péče. Peníze přitom půjdou do kraje ve stejné výši jako dosud, kraje tak budou moci ušetřit část dotací, kterými dosud peníze nemocnicím dorovnávaly. Kde dohoda zatím není, jsou smlouvy na 18 měsíců, aby byl čas na jednání.
Zdravotní pojišťovny předpokládají, že když budou stále více péče platit systémem DRG, kdy peníze jdou za pacientem, časem se samo ukáže, o které nemocnice a obory mají pacienti zájem. V systému rozpočtů a paušálů prý na kvalitě nemocnice tolik nezáleželo, fungovat mohly i zbytné nemocnice.
Naďa Myslivcová
ČTK
Zdroj: ČTK