Přeskočit na obsah

Peníze pro vědecké záměry nepadají z nebe. Většinou.

V české medicíně je zvykem většinu nesnází svádět na nedostatek prostředků. Ti, kdo by chtěli do české vědy investovat, hovoří i o jiných potížích – nezkušenosti a špatné orientaci v pravidlech mezinárodní spolupráce. V současnosti se však naskýtá šance jak pro jednotlivce a malé společnosti, tak i pro velké instituce. Nově vytvořená Swiss Innovestor Group chce investovat do rozvoje české medicíny. Jde o aktivitu úspěšného experta v oblasti inovací a rozvoje podnikání a současně investora, který vychází především ze svých zkušeností nabytých převážně ve Švýcarsku – Hanse Derksena.

Můžete se stručně představit české lékařské a vědecké veřejnosti?

Přes čtyřicet let se zabývám technologiemi a finančnictvím. Studoval jsem v Nizozemsku a v USA a v počátcích své profesní dráhy jsem se věnoval IT technologiím. Pracoval jsem pro několik významných společností v nejvyšších manažerských pozicích. Mohu jmenovat mezinárodní firmy, například Intel, HP a Philips. Pracoval jsem i pro centrálu nizozemské banky Rabobank. Ve spolupráci s bankami a investičními společnostmi jsme podporovali manažerskými projekty a investicemi začátky a rozvoj malých společností. Nyní bych mohl odpočívat a hrát golf, ale nepřináší mi to uspokojení, takže se nadále věnuji investicím do inovativních technologií, především v medicíně a příbuzných oborech.

Jak jste se dostal od technologií a financí k medicíně?

Koncem 80. let minulého století jsme vyvinuli jeden z prvních softwarových programů pro tomografické kamery, které se používají v nukleární medicíně tak, aby výsledkem vyšetření byl 3D obraz. To bylo mé první hlubší setkání se světem medicíny. V současném měnícím se světě je velmi důležité, abychom vyvíjeli nové technologie, které udrží vysokou kvalitu života lidí ve vyspělých zemích a zlepší kvalitu života lidí v zemích rozvojových. Stále je nutné mít na paměti, že téměř polovina populace na této zemi nemá přístup k léčbě, která odpovídá současné úrovni medicínského poznání. Proto je nutné podporovat výzkum, technologie a vzdělávání, které přispějí k důstojné životní úrovni celosvětové populace.

Proč jste se zaměřil na Českou republiku?

Hodně vím o českých vědcích a jejich objevech. Obdivuji například profesora Wichterleho, který dal světu kontaktní čočky. Zde v Česku je mnoho chytrých schopných lidí s dobrými nápady, ale scházejí zde prostředky na realizaci jejich vědeckých záměrů. Za obchodem cestuji nejen do Prahy, ale takřka po celém světě. Většinou se pohybuji mezi New Yorkem, Ženevou, Paříží, Amsterdamem a Prahou. Občas zavítám i do centrální Afriky, kde podporujeme budování škol a vzdělávací programy.

Již jste v Česku našel partnery?

Jednáme s mnoha subjekty. Měli jsme vstřícné setkání hned se dvěma místopředsedy Akademie věd. V letošním létě bychom chtěli uzavřít první smlouvy o spolupráci. Při jednání často narážíme na problém s tvorbou výzkumných projektů. Spolupráce s naší skupinou Swiss Innovestor Group nespočívá v dárcovství české vědě, ale v oboustranně výhodné spolupráci na konkrétních strukturovaných projektech, které mají své parametry kvality, dají se hodnotit a mají prakticky nebo klinicky využitelný cíl. Uvažujeme i o organizaci seminářů pro české vědce, jak zefektivnit jejich snahy o členství v mezinárodních konsorciích, jak navázat spolupráci i jak vytvořit atraktivní projekt, který by přinesl konkrétní a inovativní výsledky.

Do kterých vědních oborů chcete investovat?

Především nám jde o všechny medicínské a jim příbuzné obory, biochemii, vývoj nanotechnologií. Za velmi perspektivní považujeme například výzkum praktického využití kmenových buněk. Zajímavá je také neurologie. Jeden z našich partnerů byl nedávno součástí týmu, který začal vyvíjet počítačový model, který může simulovat funkce mozku pro výzkum Alzheimerovy demence a dalších neurologických onemocnění. Zajímají nás však i další oblasti.

Co by měli zájemci o spolupráci s vámi a vašimi investičními partnery udělat?

Nejdůležitější je dobře si záměr promyslet a vypracovat dobře strukturovaný projekt. V mé nepřítomnosti mohou zájemci kontaktovat mého partnera v Česku (juraj. kizak@swissinnovestorsgroup.com).

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…