Přeskočit na obsah

Pecina zakáže proplácení poplatků

Ministr vnitra Martin Pecina chce za každou cenu dokázat, že nefandí ČSSD, která ho do funkce dosadila. A vypadá to, že kvůli tomu hodlá obětovat i největší tahák, díky kterému drtivě vyhrála sociální demokracie loňské krajské volby: proplácení poplatků v krajských nemocnicích.

"Poslal jsem hejtmanům dopis, ve kterém je upozorňuji, že nedodržují při vybírání poplatků zákon. Do konce srpna se mají k našim výhradám vyjádřit," řekl HN Pecina.

Pokud hejtmani nezačnou poplatky vybírat nebo radikálně nezmění způsob jejich vracení, tak je k tomu prý Pecina donutí. Pravomoci na to má. "Pokud kraje nezačnou dodržovat v otázce vybírání poplatků zákon, tak jim zrušíme usnesení jejich krajských zastupitelstev, která krajům umožňují poplatky pacientům proplácet," slibuje Pecina.

Hašek: Budeme se soudit

Ministerstvo vnitra může zrušit jakékoli krajské usnesení a kraje musí jeho rozhodnutí do 60 dní splnit. Pak se sice mohou kraje bránit u soudu, ale než padne verdikt, musí rozhodnutí Peciny respektovat.

Hejtmani z ČSSD jsou zatím v klidu. Jako by ani nevěřili, že "jejich" ministr by něco takového myslel vážně. Navíc se socialisté spoléhají na to, že už v září sněmovna poplatky zruší nebo radikálně omezí, a nikdo je kvůli porušování zákona trestat nebude.

"Pokud nám ale ministerstvo vnitra zakáže poplatky proplácet, obrátíme se na soud. Trváme na tom, že proplácením poplatků žádný zákon neporušujeme," říká hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Stejně mluví i další hejtmani, které HN oslovily. "Určitě se budeme bránit. Argumenty ministerstva vnitra se nám totiž zdají chabé," tvrdí hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Langer: Pecina jen zdržuje

Exministr vnitra Ivan Langer přitom včera HN prozradil, že ministerstvo vnitra rozhodlo o tom, že kraje porušují zákon, ještě za jeho působení. A proto Pecinu kritizuje, že měl krajům proplácení poplatků zakázat už dávno.

"Několik dní před tím, než jsem odešel z ministerstva, jsem měl na stole analýzu, která říkala, že kraje nevybíráním poplatků porušují zákon. Ministerstvo vnitra mělo po mém odchodu okamžitě vyzvat kraje, aby ukončily porušování zákona. A pokud by s tím nepřestaly, mělo jim zrušit jejich usnesení, které nevybírání poplatků umožňuje. Pecina ale schválně dva měsíce nic nedělal, čímž jen dokázal, že je ministrem Jiřího Paroubka," zlobí se Langer.

Pecina ale jeho argumenty odmítá. K analýze se prý dostal kvůli svým úředníkům až v červenci.

"Mně to úředníci přinesli až dva měsíce poté, co jsem se stal ministrem. Pokud to měl Ivan Langer na stole, proč to tedy krajům neodeslal, když byl ještě ve funkci?" vrací Langerovi úder Pecina.

Langer, který je jinak velkým odpůrcem proplácení poplatků, má docela jednoduché vysvětlení. Tvrdí, že nechtěl dělat takhle zásadní a politicky citlivý krok jen pár dní před tím, než odešel z ministerstva.

"Předpokládal jsem, že na mé místo přijde nestranický ministr, který neporušuje zákony. Teď ale vidím, že jsem se velmi zmýlil," říká místopředseda ODS Langer.

HN, Petr Vašek

Pecina jde proti hejtmanům. Zatím

Krajské nemocnice skončí s úhradami poplatků za pacienty. Tedy pokud ministr vnitra Martin Pecina dodrží svůj slib a donutí hejtmany z ČSSD, aby při vybírání poplatků dodržovali zákon. Už teď je přitom jasné, že tlak Jiřího Paroubka i hejtmanů sociální demokracie na Pecinu bude velký.

Právě socialisté totiž Pecinu do jedné z nejvlivnějších funkcí ve státě dosadili. Zatím ale Pecina vypadá odhodlaně. Nebo se tak aspoň tváří. "Pokud kraje nezačnou dodržovat v otázce vybírání poplatků zákon, tak jim zrušíme usnesení jejich krajských zastupitelstev, které krajům umožňují poplatky pacientům proplácet," slibuje Pecina.

"Myslím to upřímně"

Úředníci ministerstva vnitra mu nedávno dali na stůl analýzu, jejíž výsledky jsou jasné: všechny kraje kromě jednoho porušují proplácením poplatků zákon. "Já jsem se s jejich závěry ztotožnil," tvrdí Pecina.

Pecina přitom nikdy proplácení poplatků ze strany krajů nekritizoval. Kdyby ale rozhodnutí úředníků změnil, bylo by jasné, že je stranickým ministrem ČSSD. A Pecina chce po kritice ODS, že je ministrem Jiřího Paroubka, aspoň trochu vypadat jako nestranický úředník.

Pokud by Pecina přece jen své hrozby splnil, hejtmanům z ČSSD by tím dost uškodil. Všichni totiž vyhráli krajské volby právě díky slibu, že budou poplatky hradit za pacienty. "Zrušení proplácení poplatků od ministra vnitra, kterého nominovala ČSSD, by bylo nepříjemné. Našim voličům bychom to vysvětlovali velmi obtížně," přiznává středočeský hejtman David Rath.

Nepolapitelná Emmerová

Jedinou hejtmankou, která může zůstat naprosto v klidu, je šéfka Plzeňského kraje Milada Emmerová. Ta totiž vymyslela tak složitý systém vracení poplatků, že se z něj nakonec stal naprosto nenapadnutelný unikát: Pacienti ve zdejších krajských nemocnicích a lékárnách poplatky normálně zaplatí a nemocnici odevzdají žádost o jejich vrácení.

Všechny žádosti pak putují až na stůl krajské rady, která je jednou za čas odhlasuje. Peníze pak lidé dostávají zpátky složenkou nebo na účet, který do žádosti napíší.

HN, Petr Vašek

 

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…