Péči o těhotné ženy a šestinedělky chceme my, žádají ministra porodní asistentky
Česká konfederace porodních asistentek (ČKPA)
ÚPA FZV UP, Hněvotínská 3, 775 15 Olomouc, www.ckpa.cz
O T E V Ř E N Ý D O P I S
Vážený pan MUDr. Svatopluk Němeček, MBA, ministr zdravotnictví ČR
Vážený pane ministře,
obracíme se na Vás s žádostí o pomoc. V současné době probíhá připomínkové řízení k návrhu novelizace zákona č.96/2004 Sb. o nelékařských zdravotnických povoláních. V důvodové zprávě k navrženým změnám čteme o nedostatku všeobecných sester. Na druhé straně část porodních asistentek nemůže najít práci v oboru, takže buď pracuje v nižších pozicích např. jako zdravotnické asistentky nebo odchází mimo zdravotnictví. Je to podivná situace. Hlavním důvodem je neřešená duplicita činností profesí všeobecné sestry a porodní asistentky. Na tento problém upozorňujeme dlouhodobě, předložený návrh novely zákona se jím ale vůbec nezabývá a všechny naše připomínky byly v rámci připomínkového řízení odmítnuty.
V padesátých letech minulého století byla profese porodní asistentky zrušena a její činnosti rozděleny mezi “ženskou” a “dětskou” sestru. Všechny sestry (zdravotní, dětské a ženské) mohly pracovat na všech odděleních s výjimkou obvodních ženských ambulancí, porodních sálů a pracovišť s péčí o novorozence.
Přijetím zákona č.96/2004 Sb. “nelékařských zdravotnických povoláních” vznikly dvě profese: Z ženských sester se znovu staly porodní asistentky, ze zdravotních a dětských sester se staly všeobecné sestry. Deklarovaná vzájemná nezastupitelnost obou profesí je však velmi jednostranná.
Podle vyhlášky MZ ČR č.99/2012 Sb. o personálním zabezpečení zdravotnických služeb je kvalifikace porodní asistentky vyžadována pouze na porodním sále, na porodnicko-gynekologických a novorozeneckých odděleních mohou pracovat všeobecné sestry nebo porodní asistentky, na všech ostatních odděleních mohou pracovat pouze všeobecné sestry.
Souhlasíme s tím, že porodní asistentky nemají pracovat na ostatních odděleních a že se naše profese mohou překrývat při péči o gynekologicky nemocné ženy a o patologické novorozence. Od začátku však požadujeme, aby nejen k péči na porodním sále, ale také k péči o těhotné ženy a o šestinedělky s novorozenci v systému rooming-in a v návštěvní službě byly do budoucna vzdělávány a oprávněny pouze porodní asistentky.
Nejde jen o pracovní místa, o nedostatek sester a přebytek porodních asistentek. Je zbytečné a nehospodárné, aby ke stejným činnostem byly vzdělávány obě profese. A jde také o kvalitu péče o ženu a dítě, kterou může porodní asistentka jako „specialistka“ lépe zajistit.
Vážený pane ministře, protože se nám dlouhodobě nedaří výše popsaný problém spravedlivě vyřešit na úrovni Odboru ošetřovatelství a nelékařských povolání, prosíme o pomoc Vás a vedení ministerstva zdravotnictví.
podpisy:
Mgr. Věra Vránová, PhD., prezidentka ČKPA Bc.
Radmila Dorazilová, viceprezidentka ČKPA
související články v MT:
Sester je nedostatek. Práci některých z nich by ale mohly zastat porodní asistentky
Chceme odstranit nesmyslné duplicity činností se sestrami
Zdroj: ČTK