Patent českých vědců na léčbu ran hradí od ledna pojišťovny
Mast na léčbu ran Hemagel vyvinutou českými vědci hradí od ledna zdravotní pojišťovny. Úhrada pokryje tři čtvrtiny ceny. ČTK to sdělil výrobce. Držitelem patentu je Ústav makromolekulární chemie Akademie věd. Mast v praxi ověřili a pro léčbu doporučili přední čeští odborníci na hojení ran, nemoci konečníku a léčbu bolavých nohou a porodníci.
Pacienti až do konce minulého roku platili v lékárně za pětigramové balení 150 korun, za třicetigramové 450 korun. Pro seniory a chronicky nemocné pacienty s rozsáhlými ranami tak byla mast hůře dostupná, většina si nemohla dovolit vydat tolik peněz. Od ledna zaplatí za malé balení 38 korun, za velké 113 korun, upřesnil výrobce. V Česku se dosud prodalo přes 200.000 balení masti.
Zařazením do úhradové vyhlášky se mast stala pro nemocné dostupnější. Pacienti ušetří peníze a rychleji a bez komplikací se jim hojí rány. Peníze ušetří i zdravotní pojišťovna, komplikace léčbu prodražovaly.
Mast urychluje hojení pooperačních ran i akutních poranění, jako jsou popáleniny, odřeniny, řezné rány, opary či praskliny. Zabírá na obtížně se hojící rány, jako jsou bércové vředy a proleženiny. Za jejich léčbu vydávají pojišťovny stamiliony korun ročně.
Hemagel kombinuje polymerní nosiče s lapačem volných kyslíkových radikálů, které brzdí hojení. Jejich vázání tedy hojení urychlí, zároveň se sníží bolestivost a potlačí se vznik strupů a jizev. Mast působí na povrchu rány a neproniká hlouběji do těla, takže je vhodná i pro těhotné, maminky po porodu a kojící ženy. Potvrdila to studie gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.
Hemagel se prodává na americkém trhu pod obchodním názvem Wound-Be-Gone. Loni v srpnu ho kongres amerických lékařů zařadil mezi 20 produktů, kterým udělil doporučující značku. Český patent získal toto prestižní ocenění jako jeden z prvních neamerických produktů. Mast se prodává i na Slovensku, ve Finsku a Řecku. V dalších 30 zemích světa se prodej chystá.
ČTK, Naďa Myslivcová
Zdroj: ČTK