Paroubek: Ouzký a Cabrnoch by měli rezignovat
Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) vyzval místopředsedu Evropského parlamentu Miroslava Ouzkého a europoslance Milana Cabrnocha k rezignaci. Oba politici ODS by podle něj měli odstoupit kvůli kauze internetových zdravotních knížek IZIP. Antimonopolní úřad dnes konstatoval, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) znemožnila konkurenční boj o zakázku na tyto knížky, když uzavřela smlouvy právě přímo s firmou IZIP. Ouzký a Cabrnoch stáli v roce 2000 u zrodu projektu IZIP.
Ouzký i Cabrnoch Paroubkovu výzvu odmítli. "Až mě fascinuje, jak daleko sahá hysterie pana premiéra měsíc před volbami v rámci vedení kampaně a kriminalizace protivníků," řekl Ouzký. Poznamenal, že pokutována byla VZP, nikoli IZIP. "Společnost IZIP vždy postupovala v nejlepším vědomí, že veškeré smlouvy s VZP jsou v souladu se zákonem. Pokud tomu tak není, pochybení není na straně IZIP," řekl Ouzký.
Také podle Cabrnocha jsou Paroubkovy výroky součástí předvolební kampaně. S blížícími se volbami se osobní útoky proti lidem z ODS budou stupňovat, řekl. "Antimonopolní úřad neposuzoval mě ani Miroslava Ouzkého, ale VZP," dodal Cabrnoch, který je rovněž přesvědčen, že smlouvy VZP s IZIP jsou v pořádku. Připomněl že od května 2001 nemá s projektem nic společného.
Cabrnoch z firmy IZIP vystoupil. Původně šlo o s. r. o. , dnes je to akciová společnost. Ouzký v ní má třetinu. Ouzký i Cabrnoch byli dříve poslanci ODS, nyní zastupují tuto stranu v Evropském parlamentu.
"Vyzývám proto poslance Evropského parlamentu za ODS Miroslava Ouzkého a Milana Cabrnocha, aby vyvodili z celé věci osobní odpovědnost a složili své poslanecké mandáty. Nepovažuji za vhodné, aby v okamžiku, kdy je konstatováno protizákonné jednání v případě internetových zdravotních knížek, nadále setrvávali v takto exponované veřejné funkci," uvedl Paroubek v prohlášení.
Projekt IZIP dlouhodobě kritizuje ministr zdravotnictví David Rath. Dokládá na něm údajné napojení ODS na peníze VZP. Tvrdí, že IZIP je pro VZP nevýhodný a usiluje o to, aby ho přestala financovat. Občanští demokraté ministrova obvinění již dříve odmítli.
VZP za internetové knížky utratila zatím asi 300 milionů korun. Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml v únoru před sněmovní vyšetřovací komisí uvedl, že podle smluv měl IZIP do roku 2007 stát VZP téměř půl miliardy korun. Míní, že měl být aspoň o polovinu levnější.
Někteří zahraniční experti však považují jeho cenu v porovnání s jinými programy za mnohonásobně levnější. Projekt také dostal několik mezinárodních ocenění.
Vyšetřovatelé, kteří se sněmovní komisí spolupracují, poslancům počátkem dubna navrhli, aby případ IZIP předali policii. Mimo jiné uvedli, že jiná firma nabízela VZP obdobný projekt, do kterého by pojišťovna na rozdíl od IZIP nemusela investovat. O IZIP ale mají i další pochybnosti. Uvedli například to, že VZP sice do projektu dala peníze, přesto k němu nemá příliš dalších práv. Komise nakonec dala vyšetřovatelům volnou ruku a nechala na nich, zda se v tomto či nějakém jiném případě obrátí na policii.
Kromě toho se případem IZIP začal z podnětu komise již dříve zabývat antimonopolní úřad, který teď VZP kvůli postupu při výběru firmy IZIP udělil dvě pokuty v celkové výši 800.000 korun. Pokuty ještě nejsou pravomocné, pojišťovna proti verdiktu úřadu může podat rozklad.
Zdroj: ČTK