Paroubek jednal o zdravotnictví s přednosty fakultních nemocnic
Situaci českého zdravotnictví konzultoval premiér Jiří Paroubek (ČSSD) s přednosty klinik univerzitních fakultních nemocnic, tedy šéfy zařízení spadajících pod přímou správu ministerstva zdravotnictví. "Všichni, kteří zde byli, se shodli, že česká medicína je na velmi vysoké úrovni a jednoznačně snese srovnání se západní Evropou a že problémy ve financování jsou mezinárodní, tedy potýkají se s nimi všichni," řekl novinářům po schůzce v Kramářově vile ministr zdravotnictví David Rath.
Ze zkušeností lékařů fakultních nemocnic jsou podle Ratha pacienti s českou medicínou i prací sester a lékařů spokojeni. S premiérem hovořili šéfové fakultních klinik podle Ratha také o vytížení praktických lékařů. "Shodli jsme se na tom, že jejich pracovní zapojení a nasazení je násobně nižší než zapojení a nasazení lékařů v nemocnicích. Nikoho z nás netěší, že řada z nich ordinuje tak do 13:00 či 14:00 a pak zbytek nechávají na nemocnicích," shrnul Rath.
Tím, že lékaři "v terénu" končí v brzkém odpoledni a nemají otevřeno o sobotách a nedělích, stoupá podle Ratha zatížení špičkových pracovišť. Na pracovní hodiny praktických lékařů poukázal v polovině února, když v pátek odpoledne navštívil neočekávaně polikliniku v Praze 6. Rozhodl tedy, že vyzve pojišťovny ke kontrole smluv a ordinační doby praktiků.
Podle Rathových kritiků měla kontrola před chystanými protesty lékařů k Rathově politice ukázat, že by praktikům pojišťovny mohly případně zrušit smlouvy. Od protestů tehdy Rath praktické lékaře neodradil. Později s premiérem oznámil, že díky zmenšení dluhu Všeobecné zdravotní pojišťovny může ustoupit od některých úsporných opatření a uvolnit podmínky dané praktikům úhradovou vyhláškou. Ta podle praktických lékařů znemožňovala například péči o nové pacienty, a byla proto jedním z důvodů protestů.
Zdroj: ČTK