Přeskočit na obsah

Parlament o zdravotnictví ve znamení výpadů mezi ČSSD a ODS

    Praha - Jednání sněmovny se včera dopoledne neslo ve znamení ostrých výpadů mezi ČSSD a ODS. Poslanci debatovali na mimořádné schůzi svolané na žádost sociální demokracie o rušení zdravotních ústavů. Občanští demokraté poukazovali na to, že jde o předvolební mítink sociálních demokratů. Poslanci ČSSD zase poukazovali na údajnou provázanost lidí ze zdravotnických privatizací na ODS.

    Vzrušenou debatu přerušila polední přestávka. V diskusích měli poslanci pokračovat od 14:30. Od zdravotních ústavů k dalším bodům mimořádné schůze, privatizaci tkáňové banky, personálních věcech ve zdravotnictví a privatizaci lázní Toušeň nepokročili.

    Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chtěla zdravotní ústavy restrukturalizovat. Včera oznámila, že kvůli politickému tlaku kroky zastaví. Sociální demokraté viděli za plánem změn snahu o privatizaci s propojením na prvního náměstka ministryně Marka Šnajdra (ODS).

    David Rath (ČSSD) například uvedl, že šéfem Státního zdravotního ústavu v Ostravě, ale i ve Zlíně a v Olomouci byl jmenován Petr Hapala, jenž prý býval ve výkonné radě ODS. Tázal se ministryně, zda ví o jeho kontaktech se Šnajdrem. Oba podle poslance působili ve firmě HP Constuct, kterou údajně dovedli k bankrotu. "A tato firma byla i vyšetřována, v té souvislosti i váš náměstek a dokonce trestně stíhán a souzen, pro vytunelování státní dotace," zdůraznil Rath.

    Hapala je navíc podle něho napojen na privatizace tkáňových bank, na firmu Centrum buněčné terapie a přes další lidi na firmu PrimaCell, která má banku spravovat. Podle Ratha jde o "podivnou síť, která vypadá téměř jako zločinné spolčení". "Já myslím, že jsme tady narazili na určitou stopu mafie, která, jak se zdá, ovládá určitou část našeho veřejného zdravotnictví a snaží se teď ještě před volbami část tohoto veřejného zdravotnictví zprivatizovat," přidal se místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vyjádření Hapaly se ČTK pokouší získat.

    Rath také obvinil ministryni v souvislosti s privatizací očkovacího programu firmě Avenir, že kryje korupci na ministerstvu. Reakce na sebe nedala dlouho čekat. Boris Štastný (ODS) sociální demokraty žádal, aby předložili pro svá tvrzení důkazy, nebo aby svá slova vzali zpět. "V takovýchto případech, kdy z korupce je bez jakýchkoliv důkazů obviněna obrovská nadnárodní společnost, z toho může být pro Českou republiku velký problém," řekl.

    Jana Rybínová (ODS) připomněla Rathův "podvod" při získání lékařské licence, neprůhledné hospodaření časopisu České lékařské komory za jeho vedení a údajné propojení Ratha s některými farmaceutickými firmami. Místopředseda ODS Petr Nečas se zase Ratha ptal, kdo vlastnil, případně vlastní společnost Paracelsus, a kdo se stal milionářem díky prodeji zprivatizované polikliniky.

    Nečas také poznamenal, že firma HP Construct měla stejné akcionáře a stejné představenstvo jako sesterská firma Hutní projekt. Jejím ředitelem byl podle něho v té době Martin Pecina, ministr vnitra úřednické vlády a lídr pražské kandidátky ČSSD. "Buďto ty podnikatelské aktivity tehdy byly podezřelé, a pak musí od válu všichni, včetně nejmenovaného inženýra pana Peciny, anebo podezřelé nebyly, ale vybrat si teď musíte," zdůraznil Nečas na adresu ČSSD.

    Rath potom občanským demokratům doporučil, aby svolali sněmovní schůzi s bodem "pomluvy a drby o Davidu Rathovi". Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř v reakci na to nazval tuto schůzi "pomluvy a drby Davida Ratha". Podle Tluchoře sociální demokraté "žvaní" a jde o jejich předvolební cirkus.

 

Schůze sněmovny ke zdravotnictví byla přerušena, chyběli poslanci 

    Praha - Schůze sněmovny ke zdravotnictví svolaná z podnětu ČSSD byla odpoledne přerušena. V sále bylo málo poslanců. O dalším postupu zasedání se budou radit sněmovní špičky v pátek ráno. ODS a KSČM zkritizovaly sociální demokracii za to, že mnozí její poslanci chyběli. ČSSD se proti tomu ohradila.

    V době, kdy předsedající Jan Kasal (KDU-ČSL) jednání přerušil, bylo do hlasovacího systému přihlášeno 66 poslanců. Aby mohla sněmovna rozhodovat, musí jich být nejméně třetina, tedy o jednoho víc.

    Předseda KSČM Vojtěch Filip i předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř poukazovali na to, že ČSSD nejprve shromáždila 50 podpisů nutných pro svolání mimořádné schůze, ale poslanců této strany pak bylo v sále jen velmi málo. Předseda klubu ČSSD Bohuslav Sobotka s tím nesouhlasil. Tvrdil, že nepřítomní sociální demokraté párovali nepřítomné poslance ODS.

    Tluchoř ale uvedl, že v jednacím sále byli přítomni právě ti poslanci ČSSD, kteří měli párovat. Párování je nepsané pravidlo, kdy se při důležitých hlasováních vyvažují absence poslanců znesvářených stran.

    Poslanci zrovna jednali o privatizaci brněnské tkáňové banky. Na to, že je jich v sále málo, upozornila ODS. V systému jich bylo méně než šest desítek. Kasal vyzval k tomu, aby se sešlo politické grémium sněmovny. Po jeho jednání se mělo podle dohody hlasovat o návrhu ODS, aby jednání o privatizaci brněnské tkáňové banky bylo přerušeno do června, tedy do doby po volbách.

    Ani po krátké přestávce nedosáhl počet poslanců potřebného počtu. Zcela chyběli občanští demokraté, kteří opustili jednací sál.

    Od rána do odpoledne jednali poslanci o prvním bodu mimořádné schůze, a to restrukturalizaci zdravotních ústavů. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková oznámila, že změny kvůli politickému tlaku zastavuje. Debata ve sněmovně se nesla ve znamení ostrých slovních přestřelek mezi ČSSD a ODS.

    Poslanci nakonec přijali usnesení, v němž ministerstvo k zastavení restrukturalizace vyzvali. I toto hlasování provázely problémy s dostatečným počtem poslanců.

ČTK,    mbc

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…