Přeskočit na obsah

Parkinsonici se často vyhýbají společnosti kvůli jejím předsudkům

Mnoho lidí s Parkinsonovou chorobou se za svou nemoc stále stydí a zůstává v domácí izolaci. Vyhýbají se tak nedostatečně informované společnosti, v níž převládají předsudky o této ne příliš známé nemoci, řekl ČTK předseda ostravského Klubu Parkinson Miroslav Zelenka.

V Česku trpí touto nemocí asi 15 000 lidí, ale jen 1200 z nich se zapojuje do společenského života prostřednictvím Klubů Parkinson. Proto včera členové ostravského klubu uspořádali veřejnou prezentaci ke světovému Dni Parkinsonovy nemoci.

"Snažíme se vyvést nemocné ze společenského ghetta a změnit představu veřejnosti o tom, že parkinsonik je většinou třesoucí se a lehce dementní stařec. V horším případě nás lidé kvůli projevům nemoci, jako je vrávorání, pády, upocený vzhled a celkové zpomalení, považují za alkoholiky nebo drogově závislé," řekl ČTK třiapadesátiletý parkinsonik Zelenka.

Členové Klubu Parkinson v Ostravě včera přiblížili veřejnosti svou nemoc prostřednictvím osobních setkání, ale také letáků a vystavených panelů. Každodenní život a léčbu parkinsoniků ukázaly promítané dokumenty, o nemoci přednášeli lékaři, sociální pracovnice i fyzioterapeutky.

Podle místopředsedkyně Společnosti Parkinson Aleny Šmejkalové čas společně strávený v klubech pomůže parkinsonikům bojovat s pasivitou a zvládat psychické potíže. "Hlavním přínosem je to, že nezůstávají doma a neuzavírají se do sebe, což je bohužel velice častá chyba. Společenská izolace totiž nemoc ještě zhoršuje. Máme radost, když nám zavolá manželka, že se její muž konečně dostal mezi lidi, před kterými se nestydí, a že už konečně přestal doma pasivně sedět se založenýma rukama," uvedla.

Členové klubů společně cestují a hlavně zlepšují své pohybové i řečové schopnosti pod vedením fyzioterapeutů a logopedů.

Moravskoslezský kraj chce letos s parkinsoniky více spolupracovat, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Veverka. Umožní Klubu Parkinson informovat veřejnost v krajském měsíčníku, otázku parkinsoniků bude náměstek řešit i s pojišťovnami. "Jako parkinsonik mám v České republice nárok pouze na jeden lázeňský pobyt za život, což je pro můj zdravotní stav nedostačující," dodal Zelenka.

Parkinsonovou chorobou trpí asi jedno procento lidí po šedesátce, každý desátý nemocný je ale mladší 40 let. S touto nemocí bojoval například básník Josef Hora nebo malíř Max Švabinský, ale také Adolf Hitler, Ozzy Osbourne nebo Muhammad Ali. Příčinu nemoci se zatím nepodařilo odhalit.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…