Přeskočit na obsah

Pardubická záchytka bude vymáhat peníze od klientů pomocí směnek

Protialkoholní záchytná stanice v Pardubicích má potíže dostat z klientů peníze za hospitalizaci. Většinou se zdráhají zaplatit na místě, pozdější vymáhání se daří jen zhruba v šesti případech z deseti. Záchytka proto zavádí účinnější právní nástroje, jak se svých peněz domoci, řekla ČTK ekonomická náměstkyně pardubické nemocnice Ivana Urešová.

Za hospitalizaci by lidé měli platit 1500 korun, ale hotové peníze vytáhne na místě z peněženky jen málokdo. Většinou dostávají na odchodu složenky nebo faktury. "Nově podepisují také uznání dluhu nebo směnky. Ty jsou přece jen snáze vymahatelné, i když záleží na konkrétní situaci daného člověka. Někdy se peněz nedomůžeme nikdy, třeba u bezdomovců," uvedla Urešová.

Jediná záchytka v Pardubickém kraji funguje v ulici u Trojice ve Svítkově. Má kapacitu 11 lůžek, provoz zajišťují v přepočtu 4,5 sanitáře, 5,5 sestry, ve službách se tam střídají lékaři pardubické nemocnice. Loni stanicí prošlo 1212 lidí, z nichž 994 bylo hospitalizováno, předloni jich bylo přijato 890, v roce 2005 to bylo 1032 osob. Většina klientů pochází z Pardubicka a Chrudimska, z ostatních částí kraje je do Pardubic daleko a pro policii je transport opilců náročný. Zařízení tak nesplňuje zákon o boji proti alkoholismu, podle nějž by dojezdová vzdálenost do protialkoholní záchytné stanice neměla překročit 45 minut.

Hotově minulý rok zaplatilo na místě jen 16 lidí. "Do jednoho měsíce uhradilo dluh dalších 42 procent, ze zbylých pak 49 procent po upomínkách. Celkově tak získáme peníze od 62 procent lidí," řekla Urešová. Pětinu pohledávek nemocnice odepíše jako beznadějné, neboť klienti se nezdržují na svých adresách, nepřebírají obsílky nebo jsou jako cizinci nedosažitelní. Dalších 18 procent považuje nemocnice za alespoň teoreticky vymahatelné.

Roční provoz pardubické záchytné stanice stojí asi 6,2 milionu korun. Zdravotní pojišťovny její služby nehradí, rozdíl mezi vybranými poplatky a celkovými náklady musí uhradit zřizovatel. Podle vedoucí odboru zdravotnictví Pardubického kraje Alena Slováčková kraj na záchytku a protialkoholní poradnu ročně přispívá zhruba 3,7 milionu korun. "V každém případě je to velmi ztrátový podnik," uvedla Urešová.

Nemocnice zvažuje, zda poplatky za služby záchytné stanice kvůli rostoucím nákladům a inflaci zvýšit. Podle ekonomické náměstkyně však vyšší částky budou klienti platit ještě méně ochotně než dnes. Účetně se sice částky v hospodaření nemocnice objeví ihned po vystavení složenky či faktury, reálně ale peníze budou stále chybět, možná ještě více než v současnosti.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…