Pardubice – hlavní město léčby ran
V úvodu akce předsedkyně výboru České společnosti pro léčbu rány MUDr. Milada Franců, Ph.D., zmínila některé zaznamenáníhodné počiny, které uplynulý rok přinesl. Jedním z nich je úspěch MUDr. Veroniky Woskové z pražského IKEM, jejíž práce „The Neuropad: A Simple Test to Evaluate Diabetic Neuropathy and Risk of Diabetic Foot Ulcer“ získala na posledním výroční konferenci EWMA (European Wound Management Association) v Lisabonu cenu za nejlepší poster. Souhrn této práce přinášíme na straně XX
MUDr. Franců připomněla, že z iniciativy EWMA v České republice probíhá rozsáhlá mezinárodní studie, která mapuje výskyt bércových ulcerací a přístup k jejich terapii. Studie pracuje se vzorkem populace čítajícím 130 000 lidí a její výsledky by měly být uzavřeny koncem roku 2009. „Z předběžných závěrů vyplývá, že prevalence bércových ulcerací se u nás nijak nevymyká z průměru, a pokud jde o kvalitu léčby, jsme na dobré evropské úrovni,“ shrnula MUDr. Franců.
Určitý příslib do budoucna přineslo také intenzivní jednání s pojišťovnami o úhradách materiálů pro moderní hojení ran. Tam, kde dosud ke schválení úhrady krytí byl zapotřebí souhlas revizního lékaře, by již neměl být nutný. Podrobnosti na straně XX vysvětluje příspěvek MUDr. Ivo Bureše, primáře Gerontocentra Pardubické krajské nemocnice.
Zaznělo i několik pozitivních slov o publikační činnosti. Loni vyšla kniha MUDr. Jana Stryji z Nemocnice Podlesí Třinec Hojení ran v praxi, která zaplnila určité bílé místo v české odborné literatuře. „Autor zde soustředil skutečně aktuální poznatky. Pro praxi je přínosné, že vycházel z našich reálných možností a z toho, které přípravky jsou dostupné v České republice,“ uvedla MUDr. Franců. Etabloval se také časopis Hojení ran. „Máme teď velice kvalitní titul, který otevírá spolupráci s ostatními obory,“ hodnotila MUDr. Franců. Dále připomněla pokračující akreditační proces nebo dokončování standardu ošetřovatelské dokumentace.
V odborném programu zaznělo celkem 58 přednášek. V úvodním bloku mimo jiné vystoupila Bc. Markéta Koutná – sestra Poradny pro léčbu rány VFN v Praze. Věnovala se hranici mezi kompetencemi sestry a lékaře. I když sama pracuje velmi samostatně, rozhodně se její prezentace nenesla v konfliktním tónu. „Zkušená sestra dobře ví, jak je důležité mít za zády dobrého lékaře. Jde o to, aby sestra mohla uplatnit své kompetence, ale aby tyto kompetence, byly ohraničené,“ uvedla. Představila nástroj, který by podobné vymezení rolí mohl usnadňovat. Jde o tabulku pro hodnocení ran, se kterou se pracuje podobně jako se známou tabulkou Nortonové pro hodnocení dekubitů. Pokud zjištěné skóre přesáhne určitou hranici, měl by se na léčbě rány podílet lékař. Tento systém obsahuje i několik rizikových markerů, které intervenci lékaře vyžadují automaticky – například vysoká teplota.
Jedna sekce byla věnována podtlakové terapii. Pozitivní účinek podtlaku na ránu je znám už sto let. V České republice se již delší dobu pracuje se systémem V.A.C, kde je pod neprodyšnou fólií pěna, nyní do praxe přichází nový systém V1STA, který využívá gázu. Srovnání obou těchto technologii ve své prezentaci provedl MUDr. Jan Stryja. Rozhovor s ním najdete na str. XX.
Popáleniny vyžadují specifický přístup. Na téma termických úrazů zazněly hned tři přednášky. Příspěvek MUDr. Ludomíra Brože z Kliniky popálenivé medicíny FN Královské Vinohrady se věnoval stafylokokovému syndromu opařené kůže. Jeho text spolu s krátkou kasuistikou máme na str. XX.
Pardubická konference se rovněž stala tradičním místem pro představení nových produktů. Letos to například byl sterilní lékařský med a také nový systém kompresivní terapie chronické žilní nedostatečnosti. Ten se skládá ze dvou punčoch, z nichž každá má rozdílné vlastnosti, pokud jde o tlak i použitou výrobní technologii. Stručnou informaci o tomto výrobku přinášíme na str. XX.
Během kongresu probíhala i soutěž o nejlepší sdělení. Stala se jím prezentace MUDr. Heleny Novotné, primářky Kožního oddělení Nemocnice Sokolov, nazvaná Diferenciální diagnóza bércových vředů – ikonografie. Pro auditorium byla cenná především tím, že na 25 pečlivě zvolených fotografiích ulcerací přiblížila hlavní úskalí pro správné klinické rozhodování v této oblasti. Toto ocenění není jen symbolické, ale nese s sebou i úhradu poplatků na letošním kongresu World Union of Wound Healing Societies v Helsinkách. Alespoň část příspěvku MUDr. Němcové naleznete na str. XX.
I v oboru léčby rány se pomalu ustaluje pevný kalendář pravidelných akcí. Kromě pardubického kongresu sem patří třinecké Rande, které se uskuteční v září 2009, a také konference doprovázející veletrh Hospimedica v říjnu.
Zdroj: