Přeskočit na obsah

Panika v pojišťovnách: ožívá plán na jejich slučování

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce snížit počet pojišťoven. Do budoucna by si jich na českém trhu představoval čtyři až pět. "Fúze budou znovu povoleny. Pojišťoven bude daleko méně," potvrdil časopisu TÝDEN už minulý týden ministrův poradce Pavel Vepřek. Důvod? Úspory. Každá pojišťovna dá na svůj provoz kolem dvou až tří procent peněz, se kterými hospodaří. Další peníze padnou na reklamní kampaně a přetahování klientů.

Pojišťovny také mají být pod větší kontrolou. "Budou třeba vysvětlovat ve výročních zprávách, proč a jak rozšířily smluvní síť. Teď jsou smlouvy bez kontroly," řekl Vepřek. Plán na fúzi několika pojišťoven obsahovalo  programové prohlášení vlády, nyní se vkládá do zbrusu nového zákona o zdravotních pojišťovnách. Hotov by měl být v létě. Pojišťovny se však brání: fúze nechceme, úspory nepřinesou.

"Fúzování sice ke každému trhu patří, to je pravda, ale ne vždy přináší efekt v racionalizaci nákladů. Než se něco podobného začne, rád bych viděl objektivní analýzy o tom, že opatření přinese úspory," neskrývá rozladění šéf Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera. Slučování by se podle něj nemělo dít je proto, že se "usnesla vrchnost". Mělo by přinést nějakou výhodu pojištěncům.

Lákavé sousto

Právě jeho pojišťovna před dvěma lety fúzi o chlup unikla. Pojišťovnu chtěl spolknout ocelářský magnát a šéf zdravotnického řetězce Agel Tomáš Chrenek. Metal-Alianz s půl milionem pojištěnců měla být čtvrtým domem v pořadí, s nímž se měl Chrenkův Agel spojit. Vedení "ohrožené" pojišťovny proto vydalo emotivní prohlášení: chystá se na nás atak. "Finanční zdraví a naše prodejní síť je stále lákavé sousto," napsala v listopadu roku 2009 mluvčí pojišťovny Zuzana Brávníková. K fúzi nakonec nedošlo. Později už ani nemohlo.

V létě loňského roku totiž poslanci slučování pojišťoven zakázali. Přijali novelu zákona z pera lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky, která účelové fúzování pojišťoven zakazovala. "Slučování nemá sloužit k růstu nekontrolovatelných monopolů ve zdravotnictví," vysvětloval novelu Ludvík Hovorka. Pojišťovny se dnes smějí sloučit jen tehdy, pokud některá z nich nezíská včas sto tisíc pojištěnců. Na to má rok. Další možností je, že se ocitne v nucené správě.

Heger chce ale pravidla změnit. Vadí mu prý, že si pojišťovny nekonkurují kvalitou péče o pacienty. "Klienti pojišťoven jsou místo toho lákáni různými benefity," nesouhlasí s dnešní praxí Heger.

Chce proto nastavit jiný model. Vycházet by měl z toho, co zavedlo před lety Nizozemsko. "Tam vedle sebe působí jen několik málo pojišťoven, které mají daleko větší odpovědnost než ty české. Navíc pokud vykazují nepříznivé finanční výsledky, jsou povinny se sloučit s lépe fungující pojišťovnou," popsal Heger.

Pojišťovny nesouhlasí, samy by šly jinou cestou: "Z devadesáti procent nechť pojišťovny pokrývají zákonem stanovené minimum a ve zbylých deseti procentech ať nabízejí atraktivní služby, které klienty motivují k žádoucímu chování," navrhuje šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

K ministerskému návrhu pak dodává: "Nejprve si pojďme říci, co od zdravotních pojišťoven očekáváme a co budou dělat. A teprve pak diskutujme o tom, jestli mají být pojišťovny čtyři, nebo jich má být osm," odmítá plány Friedrich.

celý článek na Týden.cz ZDE

Zdroj: Týden.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…