Pandemii AIDS může ukončit jen vakcína
Očkovací látka proti syndromu získaného selhání imunity (AIDS) je jediný účinný nástroj, který může s touto pandemií skoncovat. Uvedli to včera experti na týdenní světové konferenci o boji proti AIDS v kanadském Torontu.
Zástupce OSN pro Afriku v oblasti boje proti AIDS Stephen Lewis soudí, že budoucnost vývoje vakcíny je slibná, i když žádná z desítek očkovacích látek připravených k testování pravděpodobně před smrtícím virem HIV zatím stoprocentně lidi neochrání. I částečně účinná vakcína by ale mohla za jedno desetiletí snížit počet nově nakažených o třetinu, podotkl Lewis.
Výsledky vývoje jedné z nejnadějnějších vakcín by mohly být známy v roce 2008, prohlásil Seth Berkley, šéf neziskové Mezinárodní iniciativy za vakcínu proti AIDS. Zároveň upozornil, že úsilí o vlastní vakcínu začíná projevovat i rozvojový svět, který je virem HIV postižen nejhůře.
Na torontské konferenci se také objevily zvěsti, že do několika let by měl být k dispozici mikrobicidní prostředek, jímž se ženy budou chránit při pohlavním styku před nákazou virem HIV. Testování mikrobicidů, tedy látek, které ničí mikroby a které by mohly ochránit především chudé ženy například v subsaharské Africe, jež mají jen malé slovo v záležitostech svého zdraví, bude dokončeno koncem příštího roku. Mikrobicidní přípravek na zablokování přenosu viru HIV by mohl být k dispozici k roku 2010.
Dokončení testů nových prostředků na ochranu před nákazou by ale mohla oddálit či dokonce zhatit řada etických a finančních překážek, kupříkladu nedostatek dobrovolníků a zařízení pro klinické zkoušky.
Virem HIV je ve světě nakaženo kolem 39 milionů lidí, z nich přes 60 procent připadá na subsaharskou Afriku. Od začátku 80. let minulého století, kdy byl virus HIV poprvé identifikován, podlehlo AIDS už 25 milionů lidí. Každý rok se nově nakazí asi čtyři miliony lidí.
Nedávné studie v Africe ukazují, že muži mohou nebezpečí nákazy od již infikovaného partnera snížit až o 60 procent, pokud je obřezán, uvedla agentura Reuters. U obřezaných mužů s virem HIV je zřejmě také až o třetinu nižší pravděpodobnost, že budou virus šířit dále.
Kromě nalezení očkovací látky patří k nadějím také retrovirální léky a potlačování oparů, které až trojnásobně zvyšují nebezpečí nákazy. Ovšem veškeré získané ochranné prostředky musejí být přístupné i lidem v rozvojových zemích, jinak se jakýkoliv "vědecký triumf změní v morální prohru", upozornil ředitel Ústavu veřejného zdraví v ugandské Kampale David Serwadda.
K dosažení těchto cílů jsou zapotřebí tři základní věci: větší finanční dotace, více vyškolených zdravotních pracovníků a lepší vzdělávací kampaně, které zdůrazňují význam používání jednoduchých, levnějších prostředků prevence, jako jsou například kondomy.
Nedostatek zdravotního personálu pomáhá řešit například nadace bývalého prezidenta USA Billa Clintona - v Keni právě zaškoluje asi tisícovku sester, které budou zařazeny do tamního zdravotnického systému.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je však zapotřebí asi čtyř milionů pracovníků na zaplnění mezer v 57 zemích, většinou v subsaharské Africe a v Asii.
Zdroj: ČTK