Přeskočit na obsah

Pandemie nikde, stát vakcíny dál kupuje

Panika kolem prasečí chřipky byla zbytečná. Ukazuje se, že katastrofické scénáře, jak je odborníci vykreslovali už od podzimu, se ani zdaleka nenaplňují. A vysoký úředník EU říká, že celá pandemie je výmysl farmaceutických firem.

Ještě v polovině října přitom hygienici i zdravotníci upozorňovali, že Česko čeká devadesát dní trvající pandemie viru H1N1, která by měla kulminovat během Vánoc. A že zemřít by mohlo až deset tisíc lidí. Ve vládním pandemickém plánu se mluví až o třech milionech nemocných a kvůli zmutovanému chřipkovému viru rokovala i Bezpečnostní rada státu. Hlavní hygienik Michael Vít odhadoval, že kvůli vlně prasečí chřipky Česku poklesne ekonomická výkonnost až o 1,5 HDP.

Nic z toho se nestalo. Pandemie do Česka vůbec nedorazila. Počet potvrzených nemocných ke včerejšku činil 2308 nakažených a počet úmrtí se dostal k číslu 77. Během Vánoc nejenže nepřišla očekávaná špička pandemie, ale šíření viru naopak zpomalilo.

"Je to mimo jiné tím, že lidé o svátcích nechodili do škol ani do práce a necestovali tolik MHD," vysvětluje Milan Kubek, předseda České lékařské komory.

Ministerstvo zdravotnictví má teď co vysvětlovat. Speciálně kvůli prasečí chřipce totiž loni nakoupilo pět set tisíc balení antivirotik Relenza za 170 milionů korun. Pacienti jich ale potřebovali zatím ani ne půlku, přesně dvě stě tisíc balení.

Tisíce vakcín ani nevybalili

A především: milion dávek vakcín proti prasečí chřipce, za které ministerstvo utratilo více než 180 milionů korun, zůstává také ležet ladem. Lidé je nechtějí, protože vedlejších účinků vakcinační látky se bojí víc než nemoci samé. Přestože do Česka už od dodavatele dorazilo 230 tisíc dávek vakcíny, očkovat se nechala jen čtvrtina těch, pro které byly určeny. K 7. lednu injekci dostalo 55 436 Čechů.

"Za to, že o vakcíny není zájem, může i negativní kampaň v médiích. Přitom se ukázalo, že obava z negativních vedlejších účinků je zbytečná. U nikoho se neprojevily," upozornila už před časem ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo dát neupotřebené vakcíny dalším skupinám pacientů, s nimiž se v původním plánu nepočítalo.

Některé země, například Srbsko, Německo nebo Francie, už se rozhodly pro zjevný nezájem poslední dávku vakcín zrušit, a část peněz tak ušetřit. Česko to ale neudělá. "I nadále budeme odebírat objednané vakcíny. Neexistuje důvod, proč bychom měli očkování přerušovat," řekl včera HN mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

"Celá pandemie je lobbing"

O ekonomické pozadí paniky kolem prasečí chřipky už se začínají zajímat i vrcholoví úředníci EU. Šéf zdravotní sekce Rady Evropy Wolfgang Wodarg v britském listu Daily Mail prohlásil, že Světová zdravotnická organizace (WHO) před půl rokem vyhlásila celosvětovou pandemii prasečí chřipky po tlaku lobbistů z farmaceutických firem. Ty prý chtěly zakázky na vakcíny.

Odůvodnil to tím, že počty nakažených a nemocných ani zdaleka nedosáhly původních odhadů. "Je to jeden z největších zdravotních skandálů století," řekl Wodarg a pandemii označil za "falešnou".

"WHO se v žádných případech neúčastní obchodních vyjednávání ve spojení s nákupem vakcín," reagovala na tato obvinění Alena Šteflová z české pobočky WHO. Organizace ovšem už včera slíbila, že svůj postup při vyhlašování pandemie nechá prozkoumat nezávislými odborníky.

"Pandemie se vyhlašuje, když se virus šíří napříč kontinenty. Roli hraje rychlost šíření, ne počet nemocných," vysvětluje předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula úskalí nastavených kritérií. Podle jeho názoru ale komerční vliv ve vyhlášení pandemie roli nehrál.

H1N1 v číslech

77 obětí prasečí chřipky

eviduje Česko ke včerejšímu datu. Z toho 7 úmrtí zapříčinila pouze nákaza virem H1N1, pacienti netrpěli žádnou další nemocí.

2308 nakažených

potvrdily v Česku laboratorní testy. Vedle toho odhady mluví o desetitisích dalších nakažených, kteří nemoc mají, aniž by o tom věděli.

1 milion vakcín

objednalo ministerstvo zdravotnictví u firmy Glaxo- SmithKline. Prozatím do Česka dorazilo 238 000 dávek.

55,436 dávek vakcín

již vakcinační centra nebo praktičtí lékaři aplikovali. Na očkování mají nárok lékaři, chronicky nemocní lidé
a pracovníci důležití pro chod státu (policie, hasiči apod.)

500 tisíc balení

antivirotik Relenza nakoupil stát v roce 2009 jako lék proti prasečí chřipce. Z toho zhruba 200 tisíc balení se prozatím dostalo k pacientům.

Není zájem

Zájem o vakcíny není v Česku tak velký, jak se čekalo. Zatím bylo aplikováno přes 55 tisíc vakcín

HN, Zuzana Keményová

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…