Přeskočit na obsah

Pan doktor vás nyní přijme, ale nebude vám rozumět..

Zdraví mnoha pacientů je ve Velké Británii ohroženo kvůli skandálnímu nedostatku v legislativě, neboť je léčí zahraniční lékaři s často jen chabou znalostí anglického jazyka.

Lékaři ze zemí mimo EU totiž mohou pracovat na britských ostrovech, i když nerozumí anglicky. Britská lékařská komora (General Medical Council - GMC), u níž se všichni lékaři musí povinně registrovat, je bezmocná, neboť jí chybí legislativní nástroj, jak zabránit stovkám těchto kandidátů na praktické lékaře se v Británii zaregistrovat.

„Potřebuji vydělat peníze, aby nakrmil své bříško,“ sdělil listu The Sun lámanou angličtinou budoucí „general practitioner“ přicházející ze zahraničí. Rashid Hussein (40 let) získal lékařské vzdělání v Pákistánu. Jako lékař však zde nepracoval. Přesto podle zákonů EU nemusí skládat jazykové zkoušky, protože pracoval déle než 3 měsíce v jiné zemi EU (ve Španělsku) a navíc se přistěhoval ke svému bratrovi, jenž bydlí v Basingstoke, Hants.

Při rozhovoru s redaktorem The Sun bylo zřejmé, že Hussein neporozuměl většině položených otázek. Nicméně řekl, že si nemyslí, že by dělal něco špatného. „Bez zaměstnání bych neměl nic,“ poznamenal s tím, že jeho rodina je chudá a on se o ni musí postarat.

Podle regulí GMC musí lékař ze zahraničí složit obtížnou zkoušku z angličtiny, aby prokázal, že tímto jazykem vládne natolik, aby dobře rozuměl pacientům s komplikovanými obtížemi i se závažným onemocněním. Musí složit i odborné zkoušky (Professional and Linguistic Assesments Board).

Nicméně „bruselská legislativní díra“ umožňuje všem lékařům, kteří žijí a pracovali nebo pracují v EU, se těmto zkouškám vyhnout. GMC nedokáže tyto uchazeče o práci lékaře v Británii zastavit. Někteří se dokonce přicházejí zaregistrovat s tlumočníkem. Úřady nepomohou, protože zkoušet znalost jazyka u těchto adeptů by mohlo být označeno za diskriminaci.

EU trvá na tom, že lékař má právo pracovat v kterékoli zemi EU, kterou si vybere. Podle informací z lékařských zdrojů proklouznou „bruselskou dírou“ do země stovky zahraničních uchazečů ročně.

Také Rashid Hussein zažádal, aby byl ve Spojeném království zaregistrován jako lékař. Dosud pracoval v skotském městě Glasgow v řadách pomocného personálu, kde prováděl flebotomie a venepunkce. Formální kvalifikaci však nezískal a neabsolvoval zde ani odborné školení. Nicméně Rashid věří, že bude jako lékař zaregistrován.

„Každý, kdo má schopnosti a víru v boha, to dokáže. Proto věřím v Alláha,“ podotkl. Výkonný ředitel GMC, Niall Dickson, uvedl, že skutečnost, že musí zaregistrovat lékaře, kteří nemluví dobře anglicky, je pro GMC stálým zdrojem znepokojení. „Proto GMC spolu s vládou pracují na změně zákona,“ dodal.

www.tribune.cz baz, cin

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…