Přeskočit na obsah

Pacientů s genitální bradavicí rychle přibývá

Specializované centrum na Bulovce zaznamenalo za tu dobu trojnásobný nárůst pacientů. Příčinou jsou podle Hercogové uvolněné mravy, nechráněný pohlavní styk a časté střídání sexuálních partnerů. Situaci může podle ní zlepšit vedle očkování také osvěta - čím více budou lidé vědět o vzniku, přenosu a prevenci pohlavních chorob, tím snadněji si všimnou důležitých maličkostí a příznaků v případě nákazy.

Genitální bradavice nemusejí lékaři hlásit statistikům, přesná čísla tedy nejsou.

Ke kožním lékařům chodí s genitálními bradavicemi hlavně muži, ženy se obracejí spíše na gynekology. Nákaza hrozí dospělým i dětem. Dospělí se nakazí při pohlavním styku i jiných aktivitách, jako petting a při sexu análním či orálním. Děti se nakazí v průběhu porodu od nemocné matky.

Inkubační doba je od tří týdnů do tří měsíců, může být ale i několik let. Nejsou výjimečné případy, kdy infekce v různých stadiích přetrvává po celý život. Nejvíc postižené jsou ženy kolem 20. roku věku a homosexuálové.

Osvědčenou prevencí je podle profesorky očkování. Zdravotní pojišťovny hradí třináctiletým dívkám vakcinaci, dospělým ženám na ni přispívají. Očkovat by se podle Hercogové ale měli nechat i muži, ti si vakcínu platí. Dostupné jsou dvě očkovací látky, jedna chrání proti dvěma nejrizikovějším typům HPV 16 a 18, druhá také proti HPV 6 a 11, které pokrývají vedle prevence zřejmě i léčbu stavů spojených s genitálními bradavicemi.

"Jinými slovy dnes je rozumné očkovat nejen dívky a mladé ženy, ale i mladé muže. To se skutečně dělá. My máme na klinice centrum pro HPV a očkujeme i chlapce, pokud si to přejí, nebo se už vyvine nějaký problém," řekla profesorka. Vakcinace se dřív doporučovala před zahájením sexuálního života, studie potvrdily, že tak lze chránit i ženy, které už zkušenosti se sexem mají.

Ke genitálním bradavicím Hercogová doplnila, že na tuto obtíž existují léky. Lékař je odstraní tekutým kyslíkem, kyselinou trichlorovou nebo chirurgicky. "V současné době máme obohacení spektra pro léčbu v domácím použití o tzv. sinecatechiny, což jsou extrakty ze zeleného čaje. Je to přírodní preparát, který nemá vedlejší účinky," uvedla profesorka. Pacient si musí přípravek zaplatit, pojišťovny ho nehradí.

Způsobuje je lidský papilomavirus HPV, který vyvolává také rakovinu hrdla děložního, postižení hlasivek a má podíl i na vzniku kožní rakoviny.

Naďa Myslivcová

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…