Pacientská organizace dala IKEM přístroj
Jako na nejhorší zážitek svého života vzpomíná výkonná ředitelka Koalice pro zdraví Jana Petrenko na to, jak lapala po dechu a bála se o holý život. Nečekaně ji totiž začalo zlobit srdce. Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) ji napojili na speciální přístroj, holter, který jí po 24 hodin měřil opakovaně krevní tlak. Zjistili příčinu potíží a Petrenko jim včera předala jako dar od svého občanského sdružení nový holter za 50 000 korun.
"Když mi tehdy sestra přístroj dávala, upozornila mě, ať na něj dám pozor, mají jich málo a chyběl by jim pro další pacienty," řekla Petrenko k projektu svého sdružení opatřit pro IKEM nový holter.
Přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk, který od ní přístroj převzal, ČTK řekl, že dosud měli tři přístroje. "Toto je čtvrtý, naše oddělení preventivní kardiologie by jich ale potřebovalo víc," řekl.
Spolehlivé měření krevního tlaku má zásadní důležitost pro jeho léčbu, vysvětlil Pirk. Krevní tlak se musí měřit opakovaně, jedno měření v ordinaci může být zkreslené, například tím, že pacient má strach z "bílého pláště" zdravotníků.
Dostane proto domů zařízení, které mu každých 20 minut automaticky tlak změří. Současně zapisuje, co právě dělal. Ve spánku je tlak nižší, při sportu či rozčilení stoupá. Lékaři pak vyhodnotí záznamy přístroje a zápisky pacienta a zjistí, jak na tom s tlakem je.
Onemocnění srdce a cév je v Česku nejčastější příčinou úmrtí, ročně usmrtí 60.000 lidí. Pod stálým dohledem lékařů je kvůli nemocem srdce a cév přes 2,5 milionu pacientů, tedy každý čtvrtý obyvatel Česka, z toho 1,5 milionu kvůli vysokému krevnímu tlaku.
Vysoký krevní tlak může být příčinou kornatění tepen a může je i dále zhoršovat. U lidí s vyšším krevním tlakem je výskyt srdečních onemocnění trojnásobný. Hodnoty krevního tlaku by měly být pod 130/80. Vyšší tlak než hraniční má v Česku 24 procent mužů a 19 procent žen.
Zdroj: ČTK