Pacientská akademie pokračuje pod záštitou MZ
V České republice existuje na 200 pacientských organizací, které nejčastěji pomáhají pacientům trpícím onkologickými onemocněními, tělesně postiženým a lidem s duševními poruchami. Celkem by mohly podat pomocnou ruku více než 4,5 milionu lidí.
Podpořit profesionalizaci těchto sdružení, pomoci jim lépe hájit zájmy i potřeby členů a především naučit je kontinuálně zajišťovat finanční prostředky na jejich aktivity je cílem projektu Akademie pacientských organizací (APO).
Projektu, který na podzim 2013 vstoupil do své druhé fáze, udělil záštitu ministr zdravotnictví MUDr. Martin Holcát, MBA . K převzetí záštity ministra zdravotnictví nad Akademií pacientských organizací došlo 15. října 2013 na půdě Senátu PČR. Ministr zdůraznil potřebu nezávislých pacientských organizací, které budou pro své členy oporou. Právě k tomu se snaží přispět Akademie pacientských organizací. „Už v době své lékařské praxe na zahraniční stáži jsem měl možnost vidět pozitivní roli pacientské organizace přímo v každodenní praxi, kdy její zástupci nemocnému před náročným operačním výkonem předávali např. zkušenosti bývalých pacientů, aby ho lépe připravili na situaci, která ho čeká. Pacienti se tak mohli lépe adaptovat na léčbu, která následně probíhala lépe a kratší dobu. Proto jsem i v roli náměstka fakultní nemocnice v Motole cítil velkou potřebu spolupráce s pacientskými organizacemi. Jejich činnost by měla spolu se zdravotníky vytvářet synergický efekt při léčbě, což má přínos jak pro nemocné samotné, tak pro nemocnici a její zdravotnický personál,“ uvedl MUDr. Holcát a dodal, že do budoucna by hlas pacientských organizací měl zaznívat také např. v rámci hodnocení nových inovativních léků a technologií v procesu HTA. „Rád bych svou záštitou nad aktivitami Pacientské akademie dal základ lepší spolupráce se zástupci nemocných a jejich blízkých, ve které se bude pokračovat i v následujícím období,“ dodal ministr.
Přestože je neziskový sektor v České republice docela silný, pacientské organizace nemají potřebnou podporu a zázemí, ale i dostatečné financování v takové míře, jakou by potřebovaly. „Proto jsme vymysleli projekt Pacientské akademie, jehož cílem je pomoci organizacím zefektivnit jejich činnost a naučit je základům multizdrojového financování. To jim umožní stabilizovat svou vnitřní strukturu a průběžně získávat finance na svůj provoz z českých i evropských dotačních výzev, a to nezávisle na farmaceutickém průmyslu. Teprve ve chvíli, kdy organizace nebudou muset 100 % své energie věnovat zajištění samotné existence organizace, se budou moci více věnovat důležitějším oblastem, tj. realizaci podpůrných aktivit pro členy a hájení jejich zájmů v politické i celospolečenské diskusi,“ vysvětluje Mgr. Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.
Druhá fáze projektu pro více účastníků
V současnosti končí první fáze projektu, během níž mělo 31 pacientských organizací možnost zúčastnit se seminářů zaměřených na praktické otázky fungování a rozvoje pacientských organizací. Na školení navázal rekvalifikační kurz Manažer neziskové a příspěvkové organizace, akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
„Nyní startuje druhá část projektu, během které nabídneme 50 českým pacientským sdružením možnost účastnit se navazujících přednášek. Jejich nedílnou součástí jsou i bezplatné konzultace u lektorů kurzu, které mohou účastníci libovolně čerpat dle svých aktuálních potřeb,“ informoval Jakub Dvořáček. Druhá fáze projektu bude spuštěna v listopadu letošního roku a vyvrcholí v říjnu 2014.
Organizátoři očekávají, že v akademii bude studovat přibližně polovina pacientských organizací, jež v ČR působí a vyvíjejí aktivní činnost napříč různými diagnózami. Témata školení byla postupně vybrána na základě podnětů právě z řad členů pacientských organizací. Věnují se například hodnocení zdravotnických technologií a inovacím v léčbě, advokacii a právům pacientů, rétorice, problematice fundraisingu, dotacím EU a operačním programům, spolupráci s pacientskými organizacemi v EU nebo internetu a sociálním médiím.
„Shromáždili jsme informace o nabídkách různých fondů a dotačních titulů, budeme se snažit zvát zahraniční odborníky, kteří školí i jiné neziskové organizace, aby zástupci pacientů měli možnost s nimi konzultovat své nápady a získávat nové zkušenosti. Také bychom rádi zprostředkovali kontakty a napojení na zahraniční pacientské organizace. Díky této aktivitě by měla vzniknout společná platforma, jejíž činnost povede k tomu, že se servis a zázemí pacientských organizací v České republice bude přibližovat tomu, jež funguje v pacientském sektoru ve Velké Británii nebo Německu,“ uzavřel Mgr. Dvořáček.
Z emancipace pacientských organizací budou mít prospěch všichni
A jak se na činnost Pacientské akademie dívá jedna z jejích účastníků? „Díky účasti v tomto projektu jsem měla možnost získat cenné informace, jak má být vedena a řízena nezisková organizace. Měli jsme možnost konzultovat problémy, se kterými se prakticky potýkáme, jak v rámci akademie, tak jsme využili možnosti individuálních konzultací s lektory. Důležitá pro mě byla i možnost výměny zkušeností s kolegy z dalších pacientských organizací a získání kontaktů na významné odborníky. Pomohlo nám to k tomu, že jsme se více profesionalizovali, a inspirovalo k některým aktivitám v naší další činnosti,“ hodnotí své zkušenosti Martina Pfeiferová, předsedkyně Občanského sdružení pacientů s idiopatickými střevními záněty (www.crohn.cz). Podle ní by podobné projekty mohly přispět k větší emancipaci pacientských organizací a jejich začlenění do systému poskytování zdravotní péče tak, aby se zástupci nemocných měli možnost vyjadřovat k pravidlům poskytování a také financování zdravotní péče.
Více informací o projektu, vč. přehledu aktuálních dotačních výzev a učebních materiálů, naleznete na: www.pacientskaakademie.cz
Zdroj: Medical Tribune