Přeskočit na obsah

Pacienti reformě zatím příliš nevěří

Současnému vedení ministerstva zdravotnictví nelze upřít, že je prvním v historii samostatné ČR, které nejen že přistoupilo k reformním kroků, ale snaží se nezbytné změny modelovat tak, aby udrželo financování systému a přitom zvýšilo kvalitu a dostupnost péče pro pacienty.

Jenže v očích běžné populace se zatím otázka reforem zužuje – nepochybně i vlivem mediální masáže - pouze na zavedení doplatků a poplatků. Ukázalo se to i na tradičním dni otevřených dveří v Koalici pro zdraví, který byl 17. dubna věnován právě diskusi o reformě. Setkání se zúčastnili i náměstek ministra zdravotnictví MUDr. Pavel Hroboň, M. S., a prezident České lékarnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba.

Přítomní zástupci pacientských organizací se netajili s obavami, že takzvané regulační poplatky, které zaplatí za návštěvu ordinace či za položku na receptu, nakonec skončí na účtech lékařů a lékárníků. Ti je tak místo na zlepšení péče o nemocné využijí ke zvýšení svých příjmů.

Tyto obavy veřejnosti podle L. Chudoby vnímají i lékárníci. Proto nechtějí poplatky za položku na receptu vybírat. Aby skutečně plnily regulační účel, musely by být podle L. Chudoby vybírány tam, kde poptávka vzniká, tedy v ordinaci. V lékárně už pacientům splynou s doplatkem za úhradu léků, které nejsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění a tím ztratí svůj smysl.

„Pokud budeme muset regulační poplatky nakonec v lékárnách přece jen vybírat, chceme je plně využít na zlepšení služeb,“ slíbil zástupcům pacientů L. Chudoba. Na zpětnou investici vybraných regulačních a také hospitalizačních poplatků by měl podle jeho názoru dohlédnout stát. Praktici by si za ně například měli koupit počítače, nemocnice zaplatit akreditace a lékárny si opatřit programy na kontrolu lékových interakcí či na vedení lékové historie pacienta.

Ohrožení slabých prý zatím trvá

Výkonná ředitelka Koalice pro zdraví Jana Petrenko připomněla, že poplatků se obávají především chroničtí pacienti a lidé s nízkými příjmy, kteří už nyní vydávají za své léčení stovky korun měsíčně. Návrh ministerstva zdravotnictví nepočítá ani s tím, že by od placení poplatků osvobodil lidi žijící ze sociálních dávek. Úlevu mají mít pouze dětí do tří let a pacienti v ochranné léčbě či nařízené izolaci. Neplatili by je ani ti, kteří do deseti dnů po ošetření přijdou na kontrolu či po návštěvě pohotovosti skončí v nemocnici. Bez poplatků by byla prevence a léky podané v nemocnici.

P. Hroboň na setkání zdůraznil, že pacienti budou chráněni limitem. Když poplatky za návštěvu lékaře a léky překročí 5 000 korun za rok, zdravotní pojišťovna jim peníze vrátí. Neplatí to ale u všech léků, například u vitaminů. V případě léku se stejnou účinnou látkou započítá pojišťovna jen cenu nejlevnější varianty. Podle zástupců pacientských organizací spolupracujících s Koalicí pro zdraví by se tak do problémů mohli dostat například důchodci, kteří by z penze platili všechno hned a na případné refundace od pojišťovny by čekali 60 dnů. Starosti by mohli mít i u onkologičtí pacienti, které před každou dávkou chemoterapie lékař vyšetřuje, zda jsou schopni ji podstoupit.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…