Přeskočit na obsah

Pacient s lupénkou je stigmatizován

Lupénku sice nemůže člověk chytit od druhého, přesto pacienty s tímto zánětlivým onemocněním trápí především to, že se jich lidé kvůli šupinaté, zarudlé, případně i krvácející kůži straní. V Česku trpí psoriázou 200.000 lidí. Každý desátý z nich přiznává, že kvůli nemoci uvažoval o sebevraždě. Problémy lidí s tímto bolestivým kožním onemocněním připomíná Světový den lupénky, jenž byl v pondělí.

"V negativním dopadu na psychiku byla psoriáza předstižena pouze depresí. Naopak onemocnění všeobecně považovaná za mnohem závažnější, jako například rakovina, vysoký tlak, cukrovka či infarkt, se v hodnocení umístila až za psoriázou," řekl novinářům přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady profesor Petr Arenberger.

Zdůraznil, že lupénka není kosmetická vada, ale nemoc. Může se objevit kdekoli na těle. Onemocní každý padesátý člověk. Zatím není lék, který by ji vyléčil. Nemoc lze jen mírnit, v posledních letech se možnosti rozšířily o biologickou léčbu. Podle profesora Arenbergra je to významný pokrok v léčbě lupénky. "Je účinná, dlouhodobě bezpečná a pro pacienty pohodlná, takže ji dobře snášejí. Je vhodná pro tu část pacientů, jimž tradiční léčba nepomohla," vysvětlil.

Podle Arenbergra může být biologická léčba v Česku přínosná pro zhruba 500 pacientů. Léčba jednoho přijde ročně zhruba na půl milionu korun. Tuto léčbu poskytují jen specializovaná centra, někdy pacienti proto musejí na zařazení do programu čekat. Pro rozhodování platí kritéria, která jsou z části dána ekonomicky.

Biologická léčba pomohla například dvaašedesátiletému doktoru práv Jaromíru Fuchsovi. Nemoc se u něj projevila v 25 letech, začala ve vlasech a rozšířila se na celé tělo. Nezabrala černá mast, pobyt v lázních ani fototerapie. Vždy po dvou měsících po léčbě se lupénka objevila znovu. "Zlomilo se to loni v létě, kdy mi byla nasazena biologická léčba, od té doby ani ťuk," řekl Fuchs ČTK.

Podobnou zkušenost má sedmačtyřicetiletý inženýr Otakar Jeřicha. ČTK řekl, že k biologické léčbě se dostal před čtyřmi lety v rámci studie. Do té doby byl za rok i třikrát s lupénkou hospitalizován. Denně trávil hodiny ošetřováním nemocné kůže. Po nasazení biologické léčby jeho potíže zmizely.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…