Přeskočit na obsah

Pacient až na posledním místě?

Ředitel roudnické nemocnice Vít Hroch: "Malé nemocnice jsou ve výkonech až o 50 % levnější než ty velké."

Kauza

Pro státní rozpočet i pro pacienta je zachování malých regionálních nemocnic přínosnější, než velká nemocniční centra. Alespoň o tom je přesvědčen Vít Hroch, ředitel Podřipské nemocnice. Ta nyní bojuje o svoji existenci.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce optimalizovat nemocniční síť, a to několika kritérii. Například snižováním počtu lůžek. "To je ale evergreen. Je to kritérium, které podle mě vůbec nic nevypovídá a ztratilo smysl. Podle úhradové vyhlášky se platí za výkony, takže počet lůžek ztrácí relevanci," konstatoval Hroch.

"Další nesmysl je porovnávání mezi vyspělými ekonomikami jako je Německo, Rakousko a námi, což jsou nesmysly. Když srovnáte například dvě stejně vyspělé ekonomiky jako je Austrálie a Japonsko, tak tam pacient stráví v průměru na lůžku čtrnáct dní, zatímco v Austrálii tři dny," uvedl Hroch. "Co se týče nákladů na hlavu, jsou naprosto srovnatelné. V čem je tedy podstata šetření? V rušení nemocnic? Je dost oddělení, která jsou naprosto vytížená. Naše interna třeba nestíhá, dětské oddělení tolik vytížené není. Ale to platí prakticky pro všechna oddělení v celé republice. Má se to nechat na té nemocnici. Když to oddělení nebude ekonomicky fungovat, tak skončí."

Pacient až na posledním místě?

Řediteli roudnické nemocnice se rovněž nelíbí, že VZP uzavřela s ostatními pojišťovnami memorandum o společné spolupráci. "Je to vlastně kartelová dohoda. Vzniklo tady tolik pojišťoven, aby si konkurovaly. Nyní ale strategii vytváří VZP a ostatní se k ní přidají."

"Chápu, že peněz není dostatek, tato strategie ale neušetří ani korunu. Jde to proti logice. Menší zařízení jsou levnější než ta velká. My dostáváme o 50%méně peněz za výkon, než velká nemocnice," uvedl Vít Hroch. "Do velkých nemocnic se přemístí lidé z těch malých a pojišťovna to bude muset zaplatit. Ta strategie je taková, že musí dojít k omezení zdravotní péče.

Další otázka je kapacita. Třeba rodička v Praze se musí hlásit 14 týdnů dopředu, jinak se do porodnice nedostane. Kam ty lidi půjdou?"

Podle Hrocha zatím ještě nikdo neukázal analýzu. "Mně chybí jasná čísla, kolik republika ušetří. Oni si řekli, že to potřebují zredukovat a tím se to zlevní. To se ale nestane. Navíc, kde jsou největší úniky peněz? V malých nemocnicích? Nejvíce se ztrácí peníze v těch velkých."

 

Litoměřický deník     Radek Pešout

Zdroj: Litoměřický deník

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…