Otevřený dopis Svazu zdravotních pojišťoven
Vážený pane,
v tomto měsíci bude v obou komorách Parlamentu České republiky opět projednáváno několik novel zákonů souvisejících se systémem veřejného zdravotního pojištění a se systémem zdravotnictví v naší zemi jako celku. V průběhu standardního procesu projednávání se objevuje celá řada pozměňovacích návrhů, které zásadním způsobem mění jeho pravidla i principy. Děje se tak prostřednictvím návrhů, které jsou podávány na poslední chvíli, vždy ve druhém čtení příslušné novely v Poslanecké sněmovně, mnohdy i u novel zákonů, které s danou problematikou ani nesouvisí. Tyto návrhy nejsou projednány ani vládou, ani parlamentními výbory sněmovny a nejsou ani součástí jakékoliv širší koncepce řešení financování či organizace zdravotnictví. Přesto rychle a zásadně mění systém veřejného zdravotního pojištění, který přestává být pojištěním veřejným a mění se postupně ve státní zdravotní službu se všemi negativy, která s sebou nese.
Zároveň jsou zjevně účelově obcházeny základní demokratické principy jednání mezi sociálními partnery a nejsou brány v úvahu názory přímých účastníků veřejného systému jako jsou zejména zaměstnavatelé a pojištěnci, kteří poskytování zdravotní péče dominantně financují, poskytovatelé zdravotní péče a zdravotní pojišťovny.
Zmiňovaný nepřijatelný postup v poslední době gradoval a v plénu Poslanecké sněmovny byly vybranými poslanci za neskrývané iniciace ČLK podávány pozměňovací návrhy dalších novel zákonů.
Svaz zdravotních pojišťoven ČR vychází z faktu, že Česká republika zvolila, vzhledem ke svým předválečným tradicím, jako systém financování zdravotní péče veřejné zdravotní pojištění realizované prostřednictvím samosprávných veřejných fondů, tj. zdravotních pojišťoven jako samospráv zaměstnavatelů a pojištěnců a dalších plátců pojistného. Žádná z demokratických politických stran, zastoupených v obou komorách Parlamentu, neměla ve svém volebním programu zásadní úpravu systému veřejného zdravotního pojištění spočívající v potlačování jejich samosprávného charakteru, omezení přímých voleb do orgánů zdravotních pojišťoven, posílení přímého politického vlivu na jejich orgány a jejich přímé řízení státní exekutivou, spíše naopak.
Svaz zdravotních pojišťoven ČR zásadně protestuje proti izolovaným, podivně činěným, ale zato jasně motivovaným změnám právních předpisů, které jsou prosazovány mimo konceptuálně připravenou reformu poskytování a financování zdravotní péče, mimo hlavní proud podobných reforem ve světě, mimo volební programy demokratických politických stran, ale zejména také mimo zdravý rozum. Nesouhlasíme se skrytým zestátněním systému veřejného zdravotního pojištění.
Podle našeho názoru je žádoucí čelit pokusům o zavádění autoritativního režimu ve zdravotnictví kladením důrazu na demokratické mechanismy. V této souvislosti Vás naléhavě žádáme o součinnost, která umožní zastavení zmiňovaného, podivně pokřiveného legislativního procesu, týkajícího se v konečném důsledku všech občanů – pojištěnců. Žádáme o podporu takových opatření, která zabezpečí řádný a transparentní průběh legislativních procesů u všech změn právních předpisů. Poslanci se tak budou moci seznámit i s názory těch, kteří zdravotnictví financují.
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny hájí oprávněné zájmy svých klientů, kterých je v současné době více než 3,6 miliónu, a žádají Vás o podporu, aby tyto zájmy nebyly přehlíženy ohrožovány. Vzhledem k naléhavosti současné situace tento dopis obdrželi prezident ČR Václav Klaus, premiér Vlády ČR Jiří Paroubek, předsedové Senátu i Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Přemysl Sobotka a Lubomír Zaorálek.
V Praze dne 2.3.2006
Ing. Jaromír Gajdáček
výkonný ředitel
Zdroj: Vlastní zpráva