Přeskočit na obsah

Otevírání Freudova rodného domu v Příboře přitáhlo tisíce lidí

Tisíce lidí v Příboře na Novojičínsku sledovaly otevření rodného domu zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda 150 let po jeho narození. Pásku do domku pod příborským náměstím, který byl opraven a přeměněn v muzeum věnované jeho nejslavnějšímu rodákovi, přestřihl prezident Václav Klaus. Do Příbora přijeli z Británie a Rumunska rovněž čtyři potomci Sigmunda Freuda a mnoho dalších hostů z Česka i ciziny.

"Velice rád jsem přijal záštitu nad akcí, protože Freud není jen kus českých, ale i kus světových dějin a byla doba před Freudem a po Freudovi," řekl Klaus na improvizovaném pódiu před domem. Freud se v něm narodil 6. května 1856 a s rodiči zde žil do roku 1859. Poté se rodina odstěhovala do Vídně. V den výročí Freudova narození Příbor žádné oslavy nepořádal, oficiální akci naplánoval až na poslední květnový víkend.

Prezident ocenil, že Příbor vyrostl v posledních letech do krásy. "Byl bych velmi rád, kdyby i další města v naší zemi uměla stejným způsobem využívat velikánů ze své minulosti, navazovat na ně, protože tato kontinuita je nezbytnou pro přítomnost i budoucnost," řekl.

Freudův rodný dům město koupilo v loňském roce za čtyři miliony korun, za zhruba pět milionů ho nechalo zrekonstruovat. Opravu Příbor financoval ze svého i státního rozpočtu. Město by také chtělo vybudovat projekt za zhruba 300 milionů korun, jehož součástí by mělo být i kongresové a informační centrum. Na svůj záměr ale nezískalo peníze z Evropské unie. Plánů se však nevzdává. K výročí Freudova narození Příbor připravil i novou publikaci o městě a také o svém rodákovi nazvanou Freudův Příbor. Kniha Bohuslava Žárského popisuje Freudův život a historický vývoj města.

Slavnost udělala příznivý dojem na pravnuky Sigmunda Freuda. "Je to velmi dojemná záležitost, přijet do rodiště našeho pradědečka, jsme velmi dojati muzeem, které tady vzniklo," svěřila se novinářům pravnučka Caroline Penny Freudová z Londýna. Její příbuzný David Freud věnoval muzeu knížku o zvířatech v Alpách, kterou jeho pradědeček dostal coby premiant třetí třídy v obecné škole. Poznamenal, že muzeum se může stát základním kamenem růstu turistického ruchu, které by mělo být podpořeno i adekvátním počtem hotelů.

Výročí Freudova narození si na začátku května připomněli lidé na řadě míst. Například Pražané si mohli prohlédnout výstavu Život - Sen na Staroměstské radnici a připomněly ho další dvě výstavy. Ve Vídni, kde Freud strávil podstatnou část života, přichystali série tematických výstav, přednášek, veřejných čtení i filmových dokumentů.

Freud zemřel 23. září 1939 v Londýně, kam utekl před fašismem.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…