Otázky Václava Moravce: Paroubek a Nečas o zdravotnictví
Moderátor
Před budoucím premiérem a vládou jsou kroky, které ovlivní každodenní životy většiny lidí v České republice. Pojďme si některé z nich teď rozebrat. Ilustračním příkladem může být zavádění možnosti zdravotního připojištění za nadstandardní péči v rámci zdravotnické reformy, o čemž mluví například ředitel VZP Pavel Horák.
Pavel Horák, ředitel VZP:
Nejprve se musí pro to připojištění vyrobit prostor, nebo udělat prostor. To znamená diskuze o tom, které služby, nebo které části lékařské péče jsou ty, na které se my všichni budeme skládat všem, a které by měly být obsahem toho připojištění. Těch možností je mnoho, jsou to některé... podobně jako u léků, když třeba je pět léčebných postupů, pět léků se stejnou účinnou látkou, hradí se ten nejekonomičtější, ty ostatní jsou za příplatek, mohlo by toto být obsahem toho připojištění. Samozřejmě může to být taková univerzální připojistka na některé věci, které jsou mimo ten základní rámec zdravotního pojištění, aniž by bylo přesně vydefinováno, že to je na zuby, na brýlové obroučky nebo na něco jiného, a nebo to může být skutečně vyjmutí některých specifických typů péče z té základní pojistky, snížení toho základního pojištění, což by byla do určitě míry určitá podpora toho ekonomického růstu a podobně...
Moderátor
Konstatuje v rozhovoru pro Českou televizi ředitel největší zdravotní pojišťovny v zemi, Pavel Horák. Zapotřebí je ale nejdřív stanovit rozsah nadstandardní zdravotní péče. Otázka šestá v našem pomyslném premiérském dotazníku: jak velký bude za vaší vlády rozsah nadstandardní zdravotní péče a kolik peněz by mohlo z připojištění za tu nadstandardní péči přitéct do systému zdravotního pojištění? Začíná Jiří Paroubek.
Jiří Paroubek /ČSSD/, předseda strany:
Tak my nemáme představu o tom, že bychom snížili to zdravotní pojištění tak, aby se platilo něco na ten nadstandard. My máme představu, že by se platily ty dosavadní peníze, a ten, kdo bude chtít, ať si připlatí za nadstandard. Takže tady jde o definici toho nadstandardu, jestli bych to, pane redaktore, kdybych to uměl definovat takhle bystře a rychle, tak bych se domníval, že skutečně je to jednoduché. Ono to není jednoduché, je potřeba o tom začít hovořit s odborníky samozřejmě a pak mezi odborníky a politiky a to rozhodnutí musí udělat politici, co je tedy ten standard a co je nadstandard.
Moderátor
Odpověď Petra Nečase?
Petr Nečas /ODS/, volební lídr a místopředseda strany:
Určitě počítáme se zavedením připojištění, určitě je nezbytné definovat standardní péči a především tu nadstandardní péči. A my chceme dosáhnout jednoho kroku. My nechceme, aby se z toho stala baseballová pálka, kterou se jednotlivé politické strany vzájemně mlátí. My chceme vytvořit odborný panel, jehož základ by byl vytvořen na spolupráci s vrcholnou lékařskou organizací v České republice, což je Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, která pod sebou sdružuje všechny odborné společnosti. A očekávaly bychom, že tyto odborné společnosti zastřešené Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně by dokázaly vydefinovat, co lze považovat při stávající úrovni financí ale také lékařských technologií a vývoji farmacie za to, co je již bráno jako nadstandard. Na tuto dohodu, na tuto odborně podloženou dohodu my bychom byli ochotni přistoupit. My se prostě domníváme, že to nemají vytvářet politici nebo úředníci od zeleného stolu. My jsme podobnou, velmi pozitivní zkušenost udělali na Ministerstvu práce a sociálních věcí, když jsme museli definovat vyhlášku, na základě které jsou definovány jednotlivé choroby a postižení při udělování invalidních důchodů. Tam to nedělali úředníci, nedělalo se to od zeleného stolu, nedělali to politici, dělali jsme to ve spolupráci s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně a dopadlo to s velmi kvalitním výsledkem a my chceme jít touto cestou i nadále. To znamená obrátit se na nepolitické odborné kruhy.
Moderátor
Otázka sedmá souvisí se zdravotnictvím. Požádali jste oba dva o výpis ze svého zdravotního pojištění, abyste zjistili, kolik stála vaši zdravotní pojišťovnu vaše péče, a měla by zdravotní pojišťovna posílat výpis automaticky? Stručná odpověď Petra Nečase.
Petr Nečas /ODS/, volební lídr a místopředseda strany:
Já jsem nepožádal, protože jsem nečerpal, takže bych neměl o co žádat, ale v případě, že bych čerpal, tak bych si o to samozřejmě požádal. Za druhé, já jsem přesvědčen, že by toto mělo být standardním krokem, to znamená posílání výpisů, konzumace vlastně toho zdravotního účtu, je určitě pozitivní krok.
Moderátor
Jiří Paroubek?
Jiří Paroubek /ČSSD/, předseda strany:
Asi by to nebylo špatné, kdyby to lidé věděli, kolik utrácejí, aby si uvědomili, jaký je rozsah té zdravotní péče pro ně osobně. Já osobně jsem si o to ale nepožádal.
Moderátor
Otázka....
Jiří Paroubek /ČSSD/, předseda strany:
Nejsem takový čerpatel ještě...
____________________________________________________________________________________________________________
Moderátor
Otázka třetí, o kterých třech a teď mi řekněte hesla, bodech z programu vaší politické strany odmítáte s menšími koaličními partnery diskutovat, tedy určitě budou v programovém prohlášení? Začíná Jiří Paroubek, tři body, o kterých nebudete diskutovat.
Jiří Paroubek /ČSSD/, předseda strany:
Zrušení poplatků ve zdravotnictví, zcela nepochybně. K tomu přistupuje také obnovení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci a chtěl bych říci, že pochopitelně také ta jednorázová kompenzace, které se říká, pro důchodce ve výši 2400 Kč, které se říká třináctý důchod, to je jeden okruh. Druhý okruh je protikorupční balíček a třetí okruh zadlužování, to znamená zadlužování jeho redukce ve smyslu konvergenčního programu přijatého vládou Jana Fischera.
Moderátor
Odpověď Petra Nečase?
Petr Nečas /ODS/, volební lídr a místopředseda strany:
Určitě nebudeme chtít vůbec diskutovat o tom, že úkolem vlády nebo koalice, kterou případně po vítězných volbách vytvoříme, že to bude protideficitní koalice. To znamená, jednoznačná priorita snižování deficitů, snižování zadlužení. V jiné vládě bychom ani nebyli. Další věcí, o které nebudeme diskutovat, je silná transatlantická vazba a orientace na euroatlantické struktury, to znamená na Evropskou unii a Severoatlantickou alianci. V žádném případě žádné pošilhávání po východu a třetí oblast určitě jsou to spojené nádoby, boj proti korupci jednoznačně s tím, že na druhou stranu musíme zabránit tomu, aby různými regulačními opatřeními v této zemi nebyla ohrožena elementární občanská svoboda a soukromí lidí, čili i ochrana těchto svobod.
Moderátor
Otázka čtvrtá. Řeknete voličům tři jména, která bych tady po vás chtěl, to znamená, kdo z vaší politické strany, možná vašich nejbližších spolupracovníků, by obsadil post ministra financí, jako první bod, post ministra zahraničí, ministra zdravotnictví a ještě dodáme ministra vnitra, takže čtyři jména? Začněme u Petra Nečase. Ministr financí?
Petr Nečas /ODS/, volební lídr a místopředseda strany:
Já to řeknu velmi otevřeně, já ta jména neřeknu v tuto chvíli, protože jsem lídrem ODS teprve dva týdny, vláda sestavuje po volbách. Navíc řeknu velmi otevřeně. My v žádném případě nepočítáme s konceptem menšinové vlády. Jednoznačně počítáme s konceptem středopravicové většinové vlády a když si vezmete to, že my vážně chceme zredukovat počty ministerstev, tak to znamená, že ODS v takové vládě bude mít šest, maximálně sedm míst, včetně premiéra, čili teď rozdělovat kůži medvěda, který běhá po lese, bych považoval za svým způsobem úsměvné, protože se ty resorty musí rozdělit podle koaliční smlouvy a také musím říci, musí se zredukovat počet těch ministerstev. V tuto chvíli rozdávat funkce je podle mého názoru to poslední, co občany České republiky zajímá.
Moderátor
Petr Nečas tedy jména neřekl. Řekne Jiří Paroubek, máte čtyři posty?
Jiří Paroubek /ČSSD/, předseda strany:
Určitě řeknu. Já bych mohl říci vlastně celou vládu, protože myslím si, že tohle, kdybych takhle hovořil jako pan místopředseda Nečas, tak by to bylo trošku neupřímné, protože je potřeba mít připravený na každý resort a vážit potom i s těmi koaličními partnery, kdo je silnější na ten, který resort, takže ministerstvo financí Bohuslav Sobotka, pokud jde o zahraniční věci, tak pan Zaorálek.
Petr Nečas /ODS/, volební lídr a místopředseda strany:
A jejej....
Jiří Paroubek /ČSSD/, předseda strany:
Já vás budu komentovat také, pane místopředsedo, myslím si, že vy jste neřekl nic, tak nebylo co komentovat. Pokud jde o zdravotnictví, tak pan doktor Rath. Pokud bude pan doktor Rath neochoten se té věci ujmout, protože je stínovým ministrem zdravotnictví a já předpokládám, že by to mělo svojí logiku, tak samozřejmě že mám další trojici, čtveřici lidí, kteří mohou připadat v úvahu, počínaje třeba panem hejtmanem Běhounkem, panem doktorem Koskubou a některými dalšími lidmi.
ČT
Zdroj: ČT