Přeskočit na obsah

Osud sporné normy nejasný i po schůzce Klause s lékařskými odbory

Ani po schůzce prezidenta Václava Klause s představiteli lékařských odborů není jasné, zda zákon o neziskových nemocnicích podepíše, nebo ho svým vetem vrátí k novému projednání poslancům.

Předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel i prezidentův tajemník Ladislav Jakl shodně novinářům řekli, že smyslem schůzky bylo vyjasnit si názory na tuto normu, nikoli vyhlásit rozhodnutí.

"Byl jsem velmi rád, že nás pan prezident tak vstřícně přijal," řekl po zhruba hodinové schůzce Engel. Není se prý ale jist tím, zda "došlo s prezidentem k plnému konsensu".

Jakl připomněl, že prezident má čas na rozhodnutí do pátku a podle něj času plně využije. Jde podle něj o vážnou problematiku, týká se mnoha lidí a zdraví občanů. Odmítl výtky ministra zdravotnictví Davida Ratha, podle kterého Klaus zdraví nerozumí a neměl by se do jeho řešení plést. "Pan prezident má svoji ústavní roli a bere ji vážně. Vůbec to není tak, že by se nechal ovlivnit schůzkou s jednou nebo druhou zájmovou skupinou. Problém sleduje dlouhodobě, jde o veřejné finance," uvedl Jakl.

Rath novinářům řekl, že Klaus svou neznalost problematiky zdravotnictví prokázal v době, kdy byl premiérem a ministrem financí. "Vůbec mu nerozumí," soudí ministr, který prezidenta kritizoval již v minulosti. Připustil ale, že chyby, které se podle něj za Klausových vlád staly, ani následné sociálnědemokratické kabinety zcela neodstranily.

Zatímco se ve středu Klaus sešel se zástupci LOK, kteří normu podporují, v úterý hovořil se zdravotníky, podle nichž je zákon špatný. Rath ocenil, že prezident vyslechl obě strany. "Musím konstatovat, že bych se chtěl tímto panu prezidentovi omluvit, že mě příjemně překvapil, že si pozval i druhou stranu," uvedl.

Engel po dnešním jednání s prezidentem řekl, že zákon o neziskových nemocnicích považuje LOK za krok správným směrem k budoucí páteřní síti nemocnic, a tím zajištění péče o pacienty. LOK uspořádal petici na podporu zákona, získal 20.000 podpisů především nemocničních lékařů a sester. Petici, a to proti Rathově politice, ale uspořádali i kriticky naladění zdravotníci sdružení v krizového štábu - podepsalo ji 233.000 lidí.

Rath zákon prosazuje za podpory ČSSD a KSČM od svého loňského nástupu do funkce. Podle něj norma občanům zajistí síť neziskových nemocnic, v nichž se jim vždy dostane ošetření. Zhruba 140 nemocnic vyjmenovaných v zákoně by mělo jistou smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Ostatní by o ni musely usilovat ve výběrovém řízení, případně se spokojit s platbami od pojišťoven jen za akutní péči a za ostatní od pacientů vybírat hotovosti.

Ministr předpokládá, že prezident normu vrátí. Dnes Rath uvedl, že sněmovna by měla o jeho případném vetu hlasovat na schůzi těsně před volbami, která se podle něj uskuteční 23. až 25. května. Očekává, že zákon opět uspěje. Připomněl, že poslanci ho schválili už dvakrát, a když přehlasovali Senát, bylo pro něj víc než 101 hlasů. K přehlasování případného prezidentského veta je třeba právě nejméně 101 z 200 hlasů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…