Ostravské telemedicínské centrum otevřeno
Ve Fakultní nemocnici Ostrava slavnostně otevřeli za účasti ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha nové centrum telemedicínských služeb. Je výsledkem spolupráce fakulty, nemocnice a poskytovatele technické podpory telemedicínských služeb – Ústavu vývoje a klinických aplikací.
„Čelíme nárůstu počtu chronických pacientů, stárnutí obyvatelstva. To jsou výzvy, se kterými nám může pomoci telemedicína. Po FN Olomouc jsme dnes otevřeli telemedicínské centrum i v ostravské fakultní nemocnici. Ostrava se tedy zařadila k průkopníkům v této oblasti,“ uvedl k otevření centra ministr. „Zatím je to pilot, ale brzy budeme diskutovat o standardní úhradě, čímž tyto služby rozšíříme,“ dodal.
Z FN Ostrava jsou do projektu telemedicíny zapojeni hematoonkologičtí pacienti, pacienti z Centra pro poruchy spánku a bdění a z Kardiovaskulárního oddělení. Zanedlouho by měli přibýt i diabetici. Zkušenosti s dálkovým sledováním pacientů s hematoonkologickým onemocněním tu mají dobré. „Od začátku projektu se nám díky dennímu monitorování chronických pacientů podařilo včas zachytit nastupující sepsi u tří nemocných a okamžitou hospitalizací a zahájenou léčbou jsme zabránili dalším, život ohrožujícím komplikacím,“ uvedla MUDr. Tereza Popková z Kliniky hematoonkologie FN Ostrava.
Například pacientka Lenka Janková si každý den měří tlak a teplotu a údaje se posílají na kliniku. „Pokud mám zvýšenou teplotu, volají mi a upřesňují důvody horečky,“ popisuje pacientka.
U pacientů se spánkovou apnoí zase ve FN Ostrava na dálku sledují a upravují masky pro přetlakovou léčbu. „Spánková apnoe postihuje 3 až 7 procent dospělých a má řadu komplikací, včetně kardiovaskulárních chorob, zhoršení diabetu a dalších. Léčba této poruchy dýchání je založena na použití přetlaku přes masku v době spánku. Léčebné přístroje je možné telemetricky kontrolovat a upravovat jejich nastavení,“ uvádí MUDr. Vilém Novák z Centra pro poruchy spánku a bdění při FN Ostrava.
V novém Centru telemedicínských služeb bude šest odborně proškolených biomediků a zdravotních sester novým pacientům předávat potřebné technologie a následně radit v případě technických potíží, a to i na bezplatné telefonní lince.
Pro studenty Lékařské fakulty Ostravské univerzity bude telemedicínské centrum místem, kde se seznámí s konkrétním praktickým využitím nových technologií. „Centrum bude výukovým pracovištěm pro studenty vyšších ročníků, kteří se už v rámci výuky klinických oborů věnují problematice srdečních arytmií, kardiovaskulárních postižení, poruchám metabolismu a podobně,“ nastínil využití pracoviště doc. Václav Procházka, pověřený zastupováním funkce děkana Lékařské fakulty OU.
Vznik nového pracoviště podpořil i Moravskoslezský kraj, který se zabývá využitím telemedicíny přes tři roky. „Telemedicína je zásadní směr, kterým se bude péče o pacienty do budoucna vyvíjet. Pilotní projekt telemedicíny Moravskoslezský kraj podpořil už v roce 2017 v rámci soutěže chytrých řešení a jsem rád, že jsme v této oblasti získali významné partnery. Plánujeme telemedicínu nadále intenzivně podporovat, připravujeme Telemed‑pointy, které chceme v tomto roce otestovat v odlehlejších oblastech kraje, tedy tam, kde se potýkáme s otázkou dostupnosti zdravotní péče,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ivo Vondrák.
Zdroj: MT