Ostravská nemocnice zmodernizovala hyperbarickou komoru
Ostravská městská nemocnice otevřela modernizovanou hyperbarickou komoru, v níž se léčí lidé s plynovou embolií, otravou oxidem uhelnatým nebo těžkými zraněními. Nové vybavení tlakové komory odpovídá evropským normám. Léčit se v ní může současně až deset sedících pacientů, sloužit bude také lidem v bezvědomí. Modernizace zařízení trvala pět měsíců a stála 13 milionů korun, řekla ČTK mluvčí nemocnice Marie Dlabalová.
Zařízení pro léčbu takzvanou hyperbarickou oxygenoterapií váží zhruba 50 tun a patří k největším v Česku. V Ostravě vzniklo už v roce 1965, kdy bylo jediným ve východní Evropě. Hyperbarickou komoru tehdy vybudoval podnik OKD, protože přibývalo zraněných i otrávených horníků. "Dříve se totiž používal svítiplyn oproti dnešnímu zemnímu plynu," vysvětlil ČTK lékař Michal Hájek.
"Je to vlastně obrovská ocelová nádoba se dvěma částmi - předkomorou a hlavní léčebnou komorou. Do uzavřené nádoby vháníme speciálními kompresory vzduch, který komoru tlakuje," upřesnil lékař. Pacienti dýchají čistý kyslík přes masku nebo plicní ventilátor, pokud jsou v bezvědomí. "Léčba zvyšuje obsah kyslíku v krvi, který se přenáší do tkání. U plynové embolie se zmenšuje objem vzduchové bubliny. Zlepšuje se imunita a funkce bílých krvinek v boji proti infekci," vyjmenoval Hájek některé účinky léčby.
Po rekonstrukci se může v komoře léčit vsedě desítka pacientů, kteří jsou stabilizovaní. "Sedadla ale můžeme vyvézt a přes speciální můstky přivézt pacienty, kterým selhávají životní funkce. Nové vybavení nám také umožní monitorovat je," dodal Hájek. Komora je vybavena moderními technologiemi na přípravu vzduchu a kyslíku, kamerovým a komunikačním systémem, klimatizací i dýchací technikou.
V České republice se pacienti léčí celkem v 15 hyperbarických komorách. Odborníci hyperbarické medicíny se zabývají také potápěčskou a leteckou medicínou. "Profesionálním potápěčům vydáváme povolení k výkonu jejich zaměstnání. Právě při potápění dochází k úrazům a dekompresním onemocněním," dodal Michal Hájek, která je současně předsedou České společnosti hyperbarické a letecké medicíny.
Zdroj: ČTK