Ostraváci chtějí zlepšit ovzduší, na MŽP poslali stovky dopisů
Ministerstvo životního prostředí zahltily stovky dopisů a emailů s připomínkami k Programu na zlepšení kvality ovzduší na Ostravsku. V pondělí po měsíci vypršel termín, dokdy mohli občané k návrhu opatření poslat na úřad podněty. Naprostou většinu jich iniciovalo sdružení právníků Frank Bold s nevládní organizací Čisté nebe.
Kritizují, že v programu chybí přesné kroky, jež povedou ke zlepšení. Podle webové stránky vypakujsmog.cz, která byla kvůli tomu zřízena, se zapojilo 730 lidí. Podali dohromady více než 5100 připomínek.
Ministerstvo je bude podle své mluvčí Petry Roubíčkové vypořádávat hromadně. Vzhledem k sedmi společným požadavkům mají naprosto identický obsah. Na program zlepšování ovzduší budou mít podle mluvčí stejný dopad, jako kdyby je zaslal pouze jediný připomínkující subjekt.
"Z pohledu administrativní i finanční zátěže přináší iniciativa vypakujsmog.cz zpomalení procesu administrace vypořádání připomínek a v důsledku i mrhání penězi daňových poplatníků," řekla ČTK Roubíčková.
Právnička Kristína Šabová z Frank Bold s tím ale nesouhlasí, jednotná podoba připomínek by naopak měla postup úřadu prý zrychlit. Tvrdí také, že při přípravě dokumentu ministerstvo nepřistupovalo k Ostravákům korektně. Program měl být hotový už loni. Navíc připomínkování bylo vypsáno v létě.
Iniciativy například chtějí, aby MŽP do návrhu zapracovalo seznam jednotlivých opatření, která mají vést ke zlepšení stavu ovzduší, doplnilo přezkum povolení provozu koksoven nebo zpřísnilo podmínky provozu a přezkoumaly se všechny velké zdroje znečištění, ne pouze pro vybrané.
Úřad ale tvrdí, že iniciativa vypakujsmog.cz požaduje opatření, která už návrh programu obsahuje. "Pravděpodobně došlo k nepochopení, případně k nedostatečnému prostudování návrhu PZKO či jeho vztahu k zákonu o ochraně ovzduší," uvedla Roubíčková. Podle Šabové je ale dokument nedostatečný.
Ostravský magistrát se vyjadřoval k návrhu od začátku přípravy programu, tedy od roku 2013. Zásadnější připomínky se podle jeho mluvčí Andrey Vojkovské vztahovaly k opatřením, která by měla přispět ke zlepšení kvality ovzduší, například opatření ke snížení vlivu silniční dopravy na úroveň znečištění ovzduší nebo opatření ke snížení vlivu stacionárních zdrojů provozovaných ve veřejných budovách a domácnostech.
Ostravský primátor Tomáš Macura ČTK řekl, že město bude s ministerstvem ještě jednat a jejich komunikace byla bezproblémová. Úřady jsou prý denně v kontaktu. "Program považuji za dobrý krok. Že nebyl úplně dokonalý, asi nikdo ani nemohl očekávat. Od toho je i připomínkové řízení," dodal.
ČTK
Zdroj: ČTK