Organizacím, které se starají o duševně nemocné, hrozí zánik
Mnoha neziskovým organizacím, které se starají o psychiatrické pacienty, hrozí zánik. Řada jejich klientů pak skončí na ulici jako bezdomovci. Už příští rok zřejmě bude muset ukončit provoz chráněného bydlení sdružení Bona, které se stará o lidi se schizofrenií. V rozhovoru to ČTK řekl ředitel Bony Zdeněk Bašný. Chybí jim peníze na provoz. Čáru přes rozpočet jim udělal zákon o sociálních službách a změny v udělování dotací.
Na psychiatrii dává ČR po Slovensku nejméně peněz ze svého rozpočtu ze všech zemí EU. Počet lidí s psychickými problémy přitom neustále vzrůstá. Sdružení Bona dostalo letos z potřebných téměř devíti milionů korun od ministerstva práce a sociálních věcí 2,3 milionu. O dalších 800.000 korun méně, než žádalo, dostalo sdružení od magistrátu.
"Zásadně jsme museli omezit provoz, zrušili jsme pracovní dílnu, přesto nám na doplacení roku 2008 chybí asi dva miliony korun," řekl Bašný. "Nemám důvod k optimismu," dodal s tím, že do konce roku s minimem peněz nějak vyjde. Pokud se ale něco nezmění, příští rok bude muset provoz chráněného bydlení ukončit. "Řada z našich klientů se možná stane bezdomovci," uvedl.
Podle zákona o sociálních službách jdou peníze přímo postiženým, kteří si objednávají služby a platí za ně organizaci, jež je poskytuje. Problém spočívá podle Bašného v tom, že lidé s duševní nemocí nemají často na příspěvek nárok. "Z 98 našich klientů, kteří si o příspěvek požádali, ho dostalo jen 27 procent z nich," řekl Bašný.
Bona poskytuje v zásadě dva druhy služeb - chráněné a podporované bydlení. Mimo ně poskytovala donedávna práci v dílnách a aktivity pro volný čas.
Chráněné bydlení znamená, že lidé s psychiatrickou diagnózou žijí ve společném bytě a mají celodenní asistenci. Domluví se se společností na rehabilitačním plánu a podepíšou smlouvu. Ze smlouvy vyplývají práva i povinnosti. Klienti se podílejí na chodu domácnosti, vaří a uklízejí. Za porušení pravidel se považuje například časté požívání návykových látek.
U podporovaného bydlení jde o to, že klienti bydlí u sebe doma a objednají si a zaplatí služby. Může jít o právní poradenství, asistenci při vyřizování formalit na úřadech a podobně.
Služba Bony stojí 85 korun, klienti je platí ze sociálních dávek, důchodu a příspěvků, pokud na ně mají nárok. Některým pomáhá rodina. Zhruba 50 korun ale na služby doplácí sama organizace. Kvůli nízkým dotacím na úhradu služeb nezbudou brzy peníze, zdůraznil Bašný.
Bona vznikla v roce 1992 původně jako nadace bohnické psychiatrické léčebny, jíž byl Bašný ředitelem. Časem se změnila v obecně prospěšnou společnost. Podobné služby v Praze poskytují a s totožnými problémy se nyní utkávají také sdružení Fokus, Eset, Baobab, Green Doors a další.
Peníze na psychiatrické služby se podle Bašného nedaří nalézt, protože politici a úředníci to často nepovažují za prioritu.Koncepci transformace psychiatrické péče, která je na papíře, se nikdy nepodařilo prosadit. Změny budou přesto nutné, myslí si Bašný. Počet lidí s psychickými problémy neustále vzrůstá. "Potřeba psychiatrické péče se již dnes týká každé rodiny," řekl Bašný.
Dokládají to i čísla. Od roku 2000 se zvýšil počet lidí v psychiatrických ordinacích o třetinu. Například v roce 2006 bylo na psychiatrii ošetřeno skoro půl milionu Češek a Čechů.
Zákon o sociálních službách je podle psychiatrů šit na míru tělesně postiženým. Lidé s psychiatrickou diagnózou nesplňují často nároky na udělení příspěvku. Náměstek ministra práce Marián Hošek nedávno ČTK řekl, že na změnách zákona a jeho vyhlášek se pracuje. Bašný nicméně zůstává zatím k možné nápravě skeptický.
Zdroj: ČTK