Přeskočit na obsah

Organizace na ochranu dětí chtěly Klause, za lidská práva změnu

I když hlava státu nemá přímý vliv na chod neziskových a profesních organizací, podle jejich zástupců může prezidentův postoj významně zlepšit situaci v mnoha oblastech i názory veřejnosti. Zatímco oslovené ochránkyně práv dětí podporovaly Václava Klause, organizace zaměřené na rovnost pohlaví a lidská práva většinou stály o změnu. Představu o Švejnarově postupu ale neměly.

Podle předsedkyně České ženské lobby (ČŽL) Lenky Bennerové hlava státu sice nemá velké pravomoci, ale její postoje významně ovlivňují atmosféru ve společnosti. Bennerová ČTK řekla, že Klaus prosazování a vnímání rovných šancí neprospěje a vývoj kupředu neposune. "Václav Klaus se dlouhodobě profiluje jako bojovník proti feminismu a občanské společnosti vůbec," míní Bennerová. ČŽL zastřešuje 21 organizací, které se věnují problematice rovnosti a lidských práv. Její předsedkyně dodala, že Švejnar se k této oblasti ale nevyjádřil.

Podle viceprezidenta Svazu pacientů Josefa Mrázka je Klaus představitelem "nedodržování zákonů a lhaní". Ty označil za "základní pracovní metodu" ODS, současné vlády i ministerstva zdravotnictví. "Tato atmosféra vychází od Hradu, nebo s ním alespoň souzní. Nový prezident mohl být začátkem toho, že by se politika začala obracet k mravnosti. Nám se velmi špatně dýchá v tomto ovzduší a potřebovali jsme změnu," shrnul Mrázek.

Zatímco pro Svaz pacientů je podstatné, kdo na Hradě sedí, podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka je funkce hlavy státu od problémů lékařů příliš vzdálená. Připomněl jen, že Klaus v červnu 2006 vetoval zákon o zdravotní péči. Řekl, že to doktory poškodilo. Na volbu měl vyhraněný názor, jako šéf stavovské organizace ho nechtěl zveřejnit.

Podle odbornic na práva dětí je celkem jedno, zda v prezidentském křesle sedí Klaus či Švejnar. Počty týraných dětí a dětí v ústavech to neovlivní. Spíš než hlava státu je prý důležitá první dáma. Podle ředitelky Nadace Naše dítě Zuzany Baudyšové Klausova manželka Livia roli zvládla skvěle. Z nadačního fondu manželů Klausových podporuje i děti z dětských domovů a sociálně slabých rodin. "O charitativní činnosti či o záměrech paní Švejnarové v této oblasti jsem se nedozvěděla nic," uvedla Baudyšová, která podporovala Klausovo znovuzvolení. Švejnarův handicap viděla v tom, že byl méně známý.

Stejný názor má i předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. Uvedla, že ať by byl prezidentem Švejnar nebo Klaus, na politice ochrany dětí by to nic neměnilo. "Práva dětí obecně politiky příliš nezajímají," řekla.

Změnu si naopak přál romský hudebník a aktivista Vojta Lavička ze sdružení Romea. Považoval ji za prospěšnou. Podotkl, že Klaus občanskému sektoru nikdy příliš velkou váhu nepřikládal.

Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu ČTK řekl, že pro Romy byl prezident vždy významnou a uznávanou postavou. Podle něj ale Klaus zastává názor, že si lidé mají pomoci sami, jak umějí. Romové na okraji společnosti se však ze své situace sami vymanit nedokážou, míní Růžička. Na Švejnarovi si cenil toho, že mluvil o sociálním cítění a solidaritě.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…