Ordinace mají problém nejen s kompenzací poplatků
Lékaři si proto zoufají: „Z čistě politických příčin, i když si již klienti na poplatky zvykli a nebyly už ani faktorem vyhrávajícím či prohrávajícím volby, došlo k jejich zrušení. Účet za to ponesou zase jen zdravotníci,“ uvádí například otorinolaryngolog František Plhoň.
Někteří lékaři naopak peníze začali vybírat tam, kde dosud pacienti nic neplatili. Gynekolog Stanislav Zeman ze Žďáru nad Sázavou žádá od některých pacientek peníze za prevenci. Na dveře své ordinace napsal: „Všeobecná zdravotní pojišťovna nehradí v plné výši platby za roční preventivní gynekologickou prohlídku, proto jsme byli nuceni přistoupit u jejích klientů k úhradě jistiny 200 Kč.“ Pojišťovna označila lékaře za nepoctivého a hodlá s ním rozvázat smluvní vztah.
Lékař svůj postup médiím vysvětlil takto: „Jde o takzvanou jistinu, kterou pacientkám vrátím, až mi VZP doplatí, co mi zaplatit má.“ Poukázal na to, že právě Všeobecná zdravotní pojišťovna nenavýšila úhradové limity. „A tak zatímco jiné pojišťovny nemají problém nám všechno v průběhu roku zaplatit, VZP ten problém má… Je mi jasné, že jdu sám do souboje s velkým molochem… Řada mých kolegů si netroufá do otevřeného střetu jít prostě z existenčních důvodů. Pokud lékař překročí limit a přitom vykáže péči lege artis, tak je pojišťovna povinna tu péči uhradit. Překročení limitu není z naší viny, ale vinou legislativy, na které se podílela VZP v předchozích letech,“ uvedl MUDr. Zeman.
Někteří lékaři v anonymních diskusích na webu Medical Tribune svého kolegu podpořili: „V Praze je šedé dovybírání na gynekologiích celkem běžné a za takzvané těhotenské balíčky si tam ženy platí obvykle bez řečí a bez údivu. Tragédií ovšem je, že jsme si zvykli místo boje za své kloudné příjmy ‚dovybrat‘ zlodějinami, nebo minimálně alespoň nezákonně,“ hlásá vox populi.
Česká lékařská komora se zatím staví ke sporu, který vede MUDr. Zeman s VZP, rezervovaně. „Česká lékařská komora nemůže zaujímat oficiální stanovisko k případu, který neprošetřovala a má o něm poznatky pouze z médií. Obecně platí, že v dohodovacím řízení o cenách zdravotních služeb se segment ambulantních gynekologů na výši a způsobu úhrad se zdravotními pojišťovnami dohodl,“ uvedl prezident Milan Kubek. „Poskytovatel zdravotních služeb by neměl přijmout úhradu za služby, které jsou mu hrazeny ze zdravotního pojištění pojištěnce. To vyplývá ze zákona, z rámcové smlouvy, ale i z individuálních smluv se zdravotními pojišťovnami. Dohodne‑li se s pacientkou na poskytování některých dohodnutých služeb nehrazených ze zdravotního pojištění, které poskytne za dohodnutou úhradu, je to naopak zcela legitimní. Právním mantinelem pro takové dohody je právě skutečnost, že nelze přijímat duplicitně úhradu za stejné zdravotní služby od pojištěnce i od zdravotní pojišťovny,“ dodal prezident komory.
Dary, či úplatky?
Zcela jiné grády dostává problém nedostatečného financování zdravotní péče na Slovensku. Jak známo, naši temperamentnější východní sousedé jsou v některých ohledech dál než my. Tamní zdravotnictví je v podstatně horším stavu než u nás. A tak účastníci – zdá se – přitvrzují. Praktický lékař z Bratislavy Peter Lipták se svěřil tamní televizi, že běžně dovybírá peníze od svých pacientů v hotovosti. A to proto, že výše plateb od zdravotních pojišťoven je pro něj nedostatečná. Proč má ale pacient platit za totéž dvakrát? „Jsou to jeho peníze a on má kontrolovat, kam jdou. Dokud se pacient nezačne starat, kam jeho peníze jdou, tak se tento systém nikdy nenapraví.“ Na otázku, jací pacienti mu dávají peníze nejčastěji, lékař s úsměvem odpovídá: „Většinou jsou to chudí lidé.“ A co když nějaký pacient nemá na tento úplatek peníze? „Já bych to ani nenazýval úplatek, to je platba na dofinancování. Pokud někdo nemá, tak má jednoduše smůlu,“ má jasno slovenský lékař.
ivb, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz