Opozice i lidovec Hovorka kritizovali zdravotní část reformy
Plánované poplatky u lékaře, v nemocnici či za recept a vůbec celá zdravotnická část vládní reformy financí dnes podle očekávání narazily na odpor opozice. Kritizují je však nejen socialisté a komunisté. Své výhrady dnes při jednání sněmovního zdravotního výboru potvrdil i lidovec Ludvík Hovorka, jehož hlas kabinet k prosazení svých záměrů potřebuje. Chtít poplatky u lékaře i od dětí je nemravné a nepřijatelné, prohlásil tento křesťanský demokrat.
Opozici se nakonec nepodařilo prosadit návrh, kterým by výbor doporučil zamítnutí reformy, a neprosadila ani žádné pozměňovací návrhy. Nakonec však neuspělo ani usnesení, jímž by výbor doporučil vládní reformu naopak schválit - když se o něm hlasovalo, tak se nejen Hovorka, ale i jeho stranický kolega Jiří Carbol zdrželi hlasování. Pro byla přitom s ostatními koaličními poslanci v závěrečném nepřehledném hlasování i komunistka Jiřina Fialová, která předtím požadovala zamítnutí vládních plánů. Později novinářům řekla, že reformu odmítá a ve sněmovně bude hlasovat proti ní. "No jistě, budu proti," uvedla.
Dolní komora jako celek má reformu schvalovat v srpnu, předtím ji projednávají výbory. Zřejmě nejsledovanější je jednání zdravotního, sociálního a rozpočtového výboru. Reforma, kterou chce vláda zastavit zadlužování státu, má tři části - daňovou, sociální a právě zdravotní. Koaliční strany se do srpnové schůze pokusí dohodnout na změnách, jež by společně do reformy prosadily a které by vyhověly největším výhradám kritiků z řad vládního tábora.
Rozprava při dnešním jednání zdravotního výboru potvrdila dosavadní stanoviska. Například exministr zdravotnictví a předseda výboru David Rath (ČSSD) řekl, že vládní reforma ve skutečnosti snižuje příjmy a zvyšuje výdaje veřejného zdravotního pojištění. Zamýšlené poplatky podle něj mohou poškodit chudší pacienty. Kromě toho jsou prý nevymahatelné a zdravotníkům způsobí mnoho komplikací. Rath mimo jiné varoval před tím, že zdravotní sestry budou muset nosit tašky plné mincí do banky a že ambulance se kvůli vybíraným poplatkům stanou lákadlem pro zloděje.
Ministr Tomáš Julínek (ODS) chce, aby občané od ledna příštího roku platili 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost, a to do maximální výše 5000 korun za rok. Jeho návrh počítá s řadou výjimek. V rámci snahy vyjít vstříc lidoveckým kritikům je například Julínek připraven osvobodit od poplatků u lékaře děti do šesti let, ačkoli původně se to mělo vztahovat na děti do tří let. Julínek však obecně označuje výjimky za nesystémový zásah.
Při dnešním jednání výboru mimo jiné prohlásil, že vládní návrh není asociální, ale naopak velmi sociální, a to díky ročnímu limitu 5000 korun. Dnes totiž podle něj existuje zhruba 150.000 až 200.000 lidí, kteří si za různé věci ročně připlácejí třeba i 15.000 korun. Jde přitom podle něj asi právě o ty, kteří jsou těžce a dlouhodobě nemocní a s placením úhrad mohou mít problémy. "Jak to, že vám to nevadilo? Na tyto lidi se zvysoka kašlalo pod rouškou bezplatného zdravotnictví," obrátil se ministr na kritiky vládní reformy. Jeho náměstek Marek Šnajdr uvedl, že od opozice slyšel jen slova o tom, proč něco nejde, s pozitivními návrhy ale podle něj levice nepřichází.
Hovorka poplatky dětí u lékaře znovu kritizoval. Prohlásil, že zatím nebude navrhovat žádné pozměňovací návrhy, protože věří v dohodu v rámci koalice. Zdravotnická část a poplatky ale podle něj do reformy financí vůbec nepatří a kabinet prý udělal velkou chybu, když je tam zařadil.
Zdroj: ČTK