Přeskočit na obsah

Operaci kyčelního kloubu podstupuje v ČR ročně zhruba 10.000 lidí

Operaci kyčelního kloubu, na niž se chystá tento týden prezident Václav Klaus, podstupuje v Česku ročně zhruba 10.000 lidí. Operuje se ve 117 ze dvou stovek nemocnic. Loni uhradila jen Všeobecná zdravotní pojišťovna, u níž jsou dvě třetiny obyvatel, 8250 kyčelních endoprotéz, průměrný věk pacientů byl 66 let. Operace stojí od 80.000 korun výše a je hrazena ze zdravotního pojištění.

"Starší lidé jsou častěji indikováni, protože už mají klouby opotřebené, ale někdy operujeme i velmi mladé, záleží na poškození kloubu," řekl ČTK přednosta ortopedicko-traumatologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docent Jan Bartoníček.

Prezident podstoupí operaci ve Fakultní nemocnici Bulovka jen pár dní před sedmašedesátými narozeninami, které oslaví 19. června. Na stavu jeho kloubů se kromě věku podepsal i sport, jehož je velkým milovníkem.

Bartoníček uvedl, že kromě věku má vliv zatížení kloubů a dědičnost. "Někdo tak může mít klouby zničené v šedesáti i dříve, někdo v 90 letech neví o tom, že kyčle má," poznamenal odborník. Důvodem k operaci mohou být také vrozené vady, úrazy a výjimečně zhoubný kostní nádor.

Kyčelní kloub je spojení mezi pánví a dolní končetinou. Má kulovitý tvar, což umožňuje velký rozsah pohybu. Skládá se z jamky uložené v pánevní kosti a z hlavice kosti stehenní. Při totální endoprotéze, na niž se chystá také prezident, se nahrazuje celý kloub. Protéza má část pánevní, tedy jamku, která nahradí původní jamku kyčelního kloubu, a stehenní, což je dřík s hlavičkou, který nahradí hlavici stehenní kosti.

Náhrada může být necementovaná, ukotví se přímo do kosti. Dává se pacientům s kvalitními kostmi. Cementovaná náhrada se propojí s kostí speciální hmotou, hodí se pro kosti zasažené osteoporózou. Hybridní je kombinací obou.

Nejčastějšími riziky operace jsou infekce v ráně a zánět žil na nohou. Čekací doba na operaci je pro akutní případy dva měsíce, pro ostatní do dvou let. Operace sama trvá zhruba jednu až dvě hodiny, záleží na zvolené metodě. Většinou se operuje jen jedna kyčel. Když pacient potřebuje opravit obě, operuje se nejprve jedna a časem druhá.

Před operací podstoupí pacient běžná předoperační vyšetření, zjistí se stav jeho srdce a cév a stanoví možná rizika výkonu. Operuje se v celkové anestezii nebo se znecitliví vpichem do páteře jen dolní polovina těla. Pacient je ale i tak tlumen, aby "neslyšel povídání a bouchání".

Rehabilitace začíná hned první nebo druhý den po operaci, pacient sestoupí z lůžka. Rána se hojí do dvou týdnů, během té doby se naučí chodit s berlemi po rovině i po schodech. Naučí se také sednout si na toaletu tak, aby si endoprotézu nevykloubil, což bývá častý problém. Postupně nohu zatěžuje, posiluje svalstvo a rozšiřuje rozsah pohybu. Hospitalizace trvá v průměru deset dní, pracovní neschopnost půl roku. Rehabilitaci obvykle završí pobyt v lázních.

"Kritických je prvních šest týdnů, kdy si tkáně zvykají a kolem umělého kloubu se vytváří jizva. Pak se udělá rentgenový snímek, pokud je vše v pořádku, začne se kloub pozvolna zatěžovat. To trvá do třetího měsíce," popsal docent. Řada pacientů je podle něj schopna po třech, čtyřech měsících už velmi dobře fungovat. Než se ale vše vrátí zcela do normálu a struktura kosti se endoprotéze zcela přizpůsobí, trvá to až rok.

Tyto operace se ve světě provádějí od roku 1966, v Česku začaly o tři roky později. Průměrná životnost umělého kloubu je deset let, může ale sloužit bezchybně až 20 let. Operačně lze nahradit kyčel, koleno, rameno, klouby ruky, páteřní obratle a čelistní kloub. Kvalita závisí i na tom, kolik operací pracoviště udělá.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…