Operace v EU by pojišťovny měly platit, novelu podpořila vláda
Příslušný návrh novely zákona o zdravotním pojištění projednala ve středu vláda v demisi; projednat a schválit ho musí ještě parlament. Po zasedání kabinetu to řekl premiér Jiří Rusnok.
Předchozí vláda ji v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění projednala a Sněmovna ji v prvním čtení schválila. S jejím rozpuštěním se však práce zastavily.
Podle směrnice mají občané EU právo na péči mimo svoji zemi, pokud doma není, anebo by museli čekat nepřiměřeně dlouho. Informace o kvalitě a ceně péče mají mít kontaktní místa v jednotlivých zemích.
Nyní musejí čeští pacienti žádat pojišťovnu o souhlas s plánovanou operací v jiné zemi EU, po přijetí novely ho potřebovat nebudou. Už teď hradí pojišťovny neodkladnou péči, tam také souhlas není nutný.
Ministerstvo zdravotnictví očekává, že počty lidí, kteří pojedou na plánovanou operaci do ciziny, a cizinců, kteří se dají operovat v Česku, budou zhruba vyrovnané. Protože pojišťovny zaplatí operaci v cizině do výše českých nákladů, řadu zájemců z ČR to odradí - v cizině je péče dražší. Pokud by přesto zájem českých pacientů prudce vzrostl, obnoví se rychlou novelou podmínka předběžného souhlasu pojišťovny. Zdravotní služby, ke kterým by byl souhlas nutný, by byly v zákoně vyjmenovány.
Podle ministerstva se spíše dá očekávat, že z EU budou jezdit pacienti do tuzemska. Česká medicína má dobrý zvuk a operace zde vyjdou levněji.
Na plánovanou péči českých pacientů v zahraničí bylo v předchozích letech vynakládáno zhruba deset milionů korun ročně. Je to minimální procento z celkových výdajů zdravotních pojišťoven, které se ročně pohybují kolem 220 miliard.
ČTK
Zdroj: ČTK