Operace dřív, nebo později. Tak vypadají nové lhůty nemocnic
Mělo jít o větší transparentnost nemocnic při operacích. Prozatím ale zůstalo jen u přání ministra zdravotnictví. Leoš Heger (TOP 09) nařídil vyhláškou fakultním nemocnicím, aby k 1. listopadu zveřejnily čekací lhůty na složitější vyšetření a operace. Až na Fakultní nemocnici v Ostravě to do pondělního podvečera splnily všechny, ale výsledky nejsou moc přesvědčivé.
Například pražská nemocnice na Královských Vinohradech pouze zveřejnila seznam vyšetření a zákroků. Jakýkoli údaj o lhůtě ale chybí. Přitom nelze říct, že by nemocnice nesplnila zadání. Ministerská vyhláška nežádala nic jiného, než zveřejnit seznam lékařských výkonů, na které pacient čeká déle než dva měsíce a soupis vyšetření s čekací lhůtou delší než tři týdny.
"Ministerské nařízení jsme prozatím splnili," říká mluvčí vinohradské nemocnice Lukáš Matýsek. Práci ale nepovažuje za dokončenou. "Časem snad zveřejníme seznam úplně všech zákroků i s lhůtami. Těch zákroků jsou stovky, možná tisíce. Nejdřív v tom musíme najít systém," dodal Matýsek.
Přesnou představu si lidé neudělají ani v případě nemocnic, které své seznamy opatřily číslem. Namísto přesného počtu měsíců totiž některé avizují značný rozptyl v čekací době. Například olomoucká fakultní nemocnice náhradu kyčelního kloubu zvládne v rozmezí od čtyř do 15 měsíců od objednání. Nemocnice U svaté Anny v Brně si bere lhůtu od šesti do 12 měsíců.
"Lhůty jsou pouze orientační, a tak to bylo myšleno od začátku. Vstupuje nám do toho totiž jedna významná proměnná, a to jsou akutní operace, které odsouvají plánované výkony na později," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Resort na příští rok plánuje, že lhůty zpřesní. Pak pro každou operaci a plánované vyšetření zavede maximální čekací lhůtu. To se ale stane až po diskusi s odbornými organizacemi.
Některé nemocnice se zveřejněním čekacích lhůt finišovaly až na poslední chvíli. Na webových stránkách nemocnice v Motole odpoledne ještě nic neviselo. "Ani jste nic vidět nemohl, protože jsem to tam pověsila před třemi minutami," řekla mluvčí Motola Pavlína Danková.
Pokud sledujeme lhůty u již zmiňované náhrady kyčelního kloubu, dostane se pacient na sál nejrychleji v Hradci Králové a Plzni (9 měsíců). Nejvíc se lidé načekají ve Fakultní nemocnici Brno (18 měsíců).
Ministerstvo trvalo na zveřejnění čekacích lhůt, aby si udělalo představu o vytíženosti fakultních nemocnic. Stejná informace má sloužit i pacientům, kteří se pro zákrok nebo vyšetření rozhodují. Ti teď také mají argument proti lékařům, kteří by si případně chtěli říct o všimné za urychlení zákroku. Ministerstvo zdravotnictví se chce dohodnout s kraji, aby o čekacích lhůtách informovaly i jejich nemocnice.
Autor: Tomáš Menschik TÝDEN. cz
Zdroj: www.tribune.cz