Onkologové zvýší spolupráci s praktiky kvůli prevenci
Zlín - Onkologické centrum Krajské nemocnice T. Bati chce více spolupracovat s praktickými lékaři z celého Zlínského kraje. Připraví pro ně sérii vzdělávacích seminářů zaměřených především na včasnou diagnostiku nádorových onemocnění pacientů. Lékaři tak reagují na rostoucí počet lidí, kteří k lékaři přicházejí až s příznaky metastatického onemocnění, přitom už dlouho dobu mají potíže. ČTK to řekl primář onkologického centra Milan Kohoutek.
Ve Zlínském kraji je podle něj přibližně 18.000 lidí s rakovinou. Ročně v Krajské nemocnici T. Bati lékaři hospitalizují na 2500 pacientů s rakovinou, z toho 1500 v centru. Za prvních devět měsíců letošního roku k léčbě či jiné péči lékaři nově přijali 850 nemocných. Ročně v kraji nově rakovinou onemocní až 4000 lidí.
"Na prvním místě je samozřejmě vzdělání laiků, vzdělání veřejnosti. Na druhé místě, a to těsně v závěsu, vzdělávání praktických lékařů," podotkl Kohoutek.
Semináře budou zaměřeny na včasnou diagnostiku tak, aby praktičtí lékaři své pacienty naváděli k nepodceňování, byť na první pohled banální zdravotní komplikace. "Aby posílali pacienty na kolonoskopická a bronchoskopická vyšetření třeba jen při malém množství vykašlané krve," upřesnil primář.
Ve Zlínském kraji například roste počet žen s rakovinou prsu. Zatímco v roce 2000 lékaři evidovali přibližně 50 nových pacientek na 100.000 obyvatel, nyní jich je přibližně 68 na 100.000 obyvatel. Na druhou stranu ale klesá počet úmrtí. V tomto ohledu kraj prakticky kopíruje situaci v celém Česku. Podle lékařů, které ČTK oslovila, za to může zejména osvěta a plošné zavedení screeningu. Zároveň se však shodují na tom, že ostatní nádorová onemocnění lidé podceňují.
Onkologické centrum v areálu krajské nemocnice funguje přibližně rok. Do té doby pacienti museli dojíždět za léčbou do sousedních krajů.
ČTK, slu
Zdroj: ČTK