Onkologové: Střední a východní Evropa musí zlepšit prevenci
Země střední a východní Evropy podle odborníků stále zaostávají za vyspělými státy v oblasti prevence nádorových onemocnění. Upozornili na to účastníci letošních Brněnských onkologických dnů, které dnes skončily. Jedním z prvořadých úkolů by mělo být důraznější prosazení zákazu kouření na veřejných místech, řekl ČT ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Rostislav Vyzula.
Význam takového zákazu podle něj potvrzují zkušenosti z Irska, kde zákaz platí. "Výskyt rakoviny tam skutečně poklesl, i když jej jistě ovlivnila i celá řada dalších faktorů," doplnil. V ČR sice od začátku roku omezuje kouření nový zákon, jeho uplatňování v praxi ale zatím naráží na nejednotný výklad některých paragrafů. Hůře než Česká republika jsou na tom v této oblasti podle Vyzuly například Lotyšsko a Litva.
Velmi dobře organizovaný má ČR systém preventivních vyšetření na rakovinu prsu. "Podobně bychom potřebovali ještě zajistit síť pro preventivní vyšetření rakoviny konečníku, tlustého střeva a čípku," uvedl Vyzula.
Vedle prevence diskutovali odborníci v Brně také o nových metodách léčby. Současná medicína již má léky, které zasahují proti nádorové tkáni a jsou šetrné ke zbytku organismu, jsou však velmi drahé a nejsou vhodné pro každého pacienta. "Naším cílem proto musí být správná léčba pro správného pacienta," zdůraznil Vyzula. Omezovat by se měla také neúčinná léčba.
V ČR se výskyt nádorových onemocnění dlouhodobě zvyšuje. Podle Národního onkologického registru z roku 2003, kdy byly výsledky publikovány naposledy, bylo nahlášeno přes 66.000 nových případů zhoubných novotvarů a nádorů. Počet nově hlášených případů u žen byl téměř dvojnásobný než v roce 1975. U mužů se relativní ukazatel zvýšil o 80 procent. Úmrtnost se ale za sledované období prakticky nezměnila.
Zdroj: ČTK