Přeskočit na obsah

Onkologové: Národní onkologický registr je ohrožen

Onkologové varují před ohrožením Národního onkologického registru. Ministerstvo zdravotnictví dosavadní příspěvky registru ruší. Česká onkologická společnost, Všeobecná zdravotní pojišťovna a ministerstvo nyní jednají o tom, jak zajistit provoz této unikátní databáze. Novinářům to dnes řekl předseda společnosti profesor Jiří Vorlíček.

Onkologové shromažďují v registru data o pacientech od roku 1977. K dnešku je v něm přes 1,4 milionu záznamů. Ročně do registru přibývá zhruba 40.000 nových pacientů. Tumory jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Podle Vorlíčka patří český registr mezi největší a nejkvalitnější databáze Evropy. Registr vedený v takové šíři je ve světě ojedinělý.

"Kolaps celého systému sběru a vyhodnocování dat, který je povinný ze zákona, by zkomplikoval sledování výskytu nádorů a jednání se zdravotními pojišťovnami o úhradě péče," řekl profesor Vorlíček.

Národní onkologický registr dává unikátní přehled o tom, kolik pacientů s jakým nádorem a v jakém stadiu se v Česku léčilo. Z těchto analýz pak vychází odhad počtu pacientů na další rok. Ten je základem i pro výpočet nákladů na léčení. Onkologové z registru rovněž mohou zjistit úspěšnost léčby. Data jsou podkladem i pro plánování screeningových programů, protože ukazují, které druhy rakoviny jsou v Česku nejčastější. Zdravotní pojišťovny hradí screening karcinomu prsu a tlustého střeva a konečníku. Zvažují screening karcinomu prostaty.

Podle starších údajů dává ministerstvo zdravotnictví na provoz Národního onkologického registru miliony korun ročně. Například v roce 2002 dalo na jeho provoz 12 milionů a další tři na jeho rozvoj.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…