Přeskočit na obsah

Onkologové chtějí novou lékovou vyhlášku

Česká onkologická společnost chce mít do konce tohoto roku novou lékovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví. Novinářům to řekl předseda společnosti Jiří Vorlíček. Na problémy upozorňovali onkologové už dříve, vyhláška si podle nich v řadě případů protiřečí, a omezuje tak předepisování některých léků pro pacienty s rakovinou. Onkologové zároveň chtějí, aby onkologická centra dostávala víc peněz než ostatní onkologická pracoviště.

Podle nové vyhlášky mají nemocnice na léky ve druhém pololetí o pět procent méně peněz než v prvním. Vorlíček navrhuje, aby vyhláška přidala zhruba dvacítce onkologických center a další pracoviště, kde se léčí pacienti s rakovinou, měla stejně peněz jako nyní. "V Česku je 200 nemocnic, které pracují s onkologicky nemocnými pacienty, není možné, aby všechny dělaly specializovanou péči," míní.

Mezi léky ohrožené vyhláškou patří například Herceptin pro část pacientů s rakovinou prsu. Vyhláška neumožňuje, aby ženy dostávaly Herceptin už v první fázi nemoci. Pacientky ho mohou dostat až ve čtvrté fázi při metastázách, kdy jim už jen o něco prodlouží život, zatímco v první by je vyléčil.

Problémy jsou podle onkologů i s lékem Glivec, který sice stojí pro jednoho nemocného milion korun ročně, ale pomáhá přežít lidem s leukémií, která má pomalý průběh. Některé nemocnice i přesto u životně důležitých případů léky podávají podle potřeby. "Doufám, že pojišťovny přimhuřují oko," podotkl ředitel Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula.

S nutností upravit vyhlášku souhlasí i ministerstvo zdravotnictví. Onkologové už svoji verzi vyhlášky poslali na ministerstvo i kategorizační komisi, která o úhradách za léky rozhoduje. "Pracujeme na tom velmi intenzivně," ujistil Vorlíček.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…