Přeskočit na obsah

Onkologických pacientů ve světě přibývá, loni jich bylo 14 milionů

Nárůst je způsoben především změnou životního stylu obyvatel rozvojového světa, uvedl server stanice BBC.

Zatímco v roce 2008 napočítala WHO 12,7 milionu případů onemocnění rakovinou, o čtyři roky později jejich počet vzrostl na více než 14 milionů. Za stejnou dobu se údaj o počtu úmrtí za rok zvýšil o 600.000 ze 7,6 milionu v roce 2008.

Nejčastějším nádorovým onemocněním je podle WHO Ca plic, kterou povětšinou způsobuje kouření. Tato forma nemoci postihla loni 1,8 milionu lidí, což je 13 procent všech případů onkologického onemocnění.

Prudký nárůst počtu onemocnění i úmrtí se za poslední čtyři roky odehrál také u Ca prsu, která je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen ve 140 zemích světa. V méně rozvinutých zemích planety je podle WHO vůbec nejčastější příčinou úmrtí ze všech typů rakoviny.

"Částečně je to proto, že změna životního stylu způsobuje zvýšený výskyt (rakoviny), a částečně proto, že moderní léčebné nástroje pro boj s touto nemocí se k ženám žijícím v těchto regionech nedostávají," vysvětlil David Forman z mezinárodního výzkumného centra rakoviny při WHO.

Podle této organizace je co nejdříve potřeba v rozvojových zemích modernizovat způsoby diagnostiky a léčby karcinomu prsu, aby se zabránilo dalšímu nárůstu počtu úmrtí.

V Česku je podle lékařů nově zjištěno přes 77.000 zhoubných nádorů ročně, na rakovinu zemře přes 27.000 pacientů. Celkem v ČR žije přes 450.000 lidí, kteří rakovinu měli nebo mají.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…